Silva a debutat cu o „dublă” la Astra!

Astra a susținut sâmbătă după-amiază primul meci al stagiului de pregătire din Antalya. Un joc la finele căruia elevii lui Nicolo Napoli au obținut și cea dintâi victorie din acest an: 4-0 (2-0) cu Alanyaspor, formație din liga a treia din Turcia. Pentru Astra au marcat uruguayanul Diego Silva (min.5 și 63), Marius Matei (30), Paulinho (60), la capătul unui meci în care turcii au ieșit în evidență printr-o replică agresivă, fără a depăși însă limitele fair-play-ului. Meciul, desfășurat pe terenul de la Gold City a scos în evidență câțiva jucători ai Astrei, începând cu marcatorul unei "duble", uruguaianul Diego Silva, jucător de 300.000 de euro care a lăsat o bună impresie, și continuând cu portarul Gavrilaș, care a parat un penalty, după pauză, când a evitat golul de onoare al turcilor și la o fază de "unu la unu". Nicolo Napoli a început cu titularii din tur, în mare parte, primul unsprezece fiind un "clasic": Miron - Mihalache, Rohat, Oprsal, Sandu - Stătilă, Takayuki, V.Gheorghe, Stan - Matei, Silva, iar în cea de a doua repriză a folosit formula Salgueiro - Arias, Mendez, Oprsal, Kruchowsky, -Paulinho, Gheorghe, Paunovic, Stan - Silva, Matei, plus Condrea, Vădrariu, Mihăilă, Gavrilaș și Tudor, intrați pe parcursul părții secunde.