Szukala, evoluție bună la debutul pentru Polonia! VIDEO – A învățat de la Bourceanu: din piciorul stelistului a plecat faza golului decisiv al „leșilor”

Lukasz Szukala a bifat, aseară, prima selecție pentru naționala Poloniei. Ajuns la 29 de ani, polonezul l-a convins pe Waldemar Fornalik prin evoluțiile constant bune de la Steaua și a fost integralist în amicalul pe care formația lui Blaszczykowski și Lewandowski a câștigat-o în fața Danemarcei, 3-2.

Evoluția sa a fost per ansamblu bună, chiar dacă în prima repriză au existat câteva nesincronizări între el și Glik, de care oaspeții au profitat. În mitanul secund, însă, fundașul lui Reghecampf a devenit mult mai sigur, oprindu-l în două rânduri excelent pe Pedersen. Mai mult, în minutul 60, Szukala a ieșit la rampă și în ofensivă, din piciorul său plecând golul victoriei „leșilor”. Fundașul campioanei României a trimis o pasă lungă, în careul advers, în „stil Bourceanu”, iar balonul respins de apărarea daneză a ajuns la Zielinski, care a stabilit scorul final.

Altfel, golurile partidei de verificare au fost reușite de Mateusz Klich, Sobota, Zielinski – pentru Polonia -, respectiv Eriksen și Martin Braithwaite, pentru nordici.

De menționat că stelistul a jucat pentru naționalele de copii și juniori ale Poloniei, însă n-a bifat, până aseară, niciun meci pentru echipa mare.

În septembrie Polonia va evolua în preliminariile CM 2014, contra Muntenegrului și naționalei statului San Marino, iar Szukala are toate șansele să fie convocat, mai ales că selecționerul va fi cu ochii pe el la dubla Stelei cu Legia.