Vali Lazăr a adus prima victorie a lui Mihai Teja pe banca lui Dinamo, 1-0 cu „lanterna roșie” a ligii secunde din Germania

Mihai Teja a obținut prima victorie în postura de antrenor al lui Dinamo, scor 1-0 cu Ezgebirge Aue, locul 18 din liga secundă germană, singurul gol al partidei fiind înscris de Vali Lazăr în minutul 39.

După înfrângerea categorică din primul meci al cantonamentului din Antalya, 1-3 cu Bursaspor, Dinamo a obținut luni primul succes al stagiului de pregătire din Turcia, 1-0 cu Ezgebirge Aue, formație aflată pe ultimul loc în liga secundă germană, grație golului înscris de Vali Lazăr în minutul 39. Mijlocașul dinamovist a reluat din interiorul careului o pasă primită de la Bogdan Gavrilă, iar golul său, singurul al partidei, i-a adus fostului selecționer al echipei Under 21 a României prima victorie de la venirea pe banca tehnică a lui Dinamo.

Echipa folosită de Mihai Teja în meciul cu Aue:

Marc – Fai (53 Bărboianu), Durimel, Nedelcearu (70 Dudea), S. Filip (53 A. Radu) – Boubacar (82 Tîrcoveanu), Elhamed (79 Krausz) – C. Matei (53 Patrick Petre), V. Lazăr, Gavrilă (53 M. Niculae) – Bilinski (64 I. Șerban)

Următorul meci de pregătire al dinamoviștilor va avea loc miercuri, cu începere de la ora 17:00, în compania formației antrenate de Cosmin Contra, Guangzhou R&F din China., iar cantonamentul din Antalya, primul al pregătirii de iarnă, se va încheia cu o partidă amicală contra selecționatei Under 21 a Danemarcei, pe 23 ianuarie.

Publicat: 19 01. 2015, 17:25
Actualizat: 19 01. 2015, 23:04