Fotbalistul-actor de la CSA Steaua l-a păcălit pe arbitru! Penalty inventat în meciul de baraj cu Mostiștea Ulmu | VIDEO

Emilian Pacionel, mijlocașul în vârstă de 20 de ani al Stelei, a obținut un penalty incredibil în meciul tur al barajului pentru promovarea în Liga 2, cu Mostiștea Ulmu, scor 2-0.

Partida dintre Mostiștea Ulmu și CSA Steaua București s-a disputat la Baza Sportivă Academia „Ilie Nătase” (ex-Voința) din București, iar echipa lui Daniel Oprița s-a impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Adrian Ilie, în minutul 10, respectiv Emilian Pacionel, în minutul 47, dintr-un penalty inventat.

Acest meci nu a fost lipsit de faze controversate de arbitraj, însă cel mai penibil moment al arbitrului Eduard Ioniță a avut loc la scurt timp de la startul reprizei secunde, când a fost păcălit de către unul dintre jucătorii Stelei.

Penalty inventat pentru steliști în Mostiștea Ulmu – CSA Steaua

La doar 10 secunde de la reluarea reprizei secunde, Emilian Pacionel a căzut în careul advers, fără a avea contact cu vreunul dintre jucătorii de la Mostiștea Ulmu.

Acesta a țipat în cădere și l-a păcălit pe arbitrul Eduard Ioniță, care a acordat lovitură de la 11 metri pentru CSA Steaua.

Tot Emilian Pacionel a executat și a transformat lovitura de pedeapsă, ducând scorul la 2-0. Acesta s-a bucurat, de la distanță, alături de suporterii din Peluza Sud, prezenți într-un număr destul de mare în afara stadionului, unde au făcut atmosferă și și-au încurajat favoriții.

Steaua a deschis scorul încă din minutul 10, când Adrian Ilie a încercat o centrare de pe partea stângă, pe jos, iar portarul celor de la Mostiștea Ulmu a fost surprins și mingea a intrat în poartă. Această reușită a lui Adi Ilie a venit după câteva ocazii importante ratate de către gazde.

Un alt moment incredibil s-a petrecut în minutul 68, când arbitrul a arătat cartonaș roșu pentru Acasandrei, jucătorul de la Mostiștea Ulmu, care a protestat, alături de staff-ul echipei călărășene, pentru că nu știa când a primit primul cartonaș galben.

Partida s-a încheiat la scorul de 2-0 și Steaua și-a asigurat avantajul pentru meciul-retur ce va avea loc peste o săptămână, în Ghencea. Învingătoarea acestui baraj va juca împotriva câștigătoarei dintre CS Afumați și FCSB 2 pentru un loc în Liga 2.

Publicat: 08 05. 2021, 12:58
Actualizat: 08 05. 2021, 22:54