Naționala României, în mare! Imagini cu Radu Drăguşin şi celelalte vedete ale lui Mircea Lucescu, la bustul gol, în Mediterană

Sursa foto: Facebook/ Echipa națională de fotbal a României
Vezi galeria foto - 7 poze

Vedetele din lotul lui Mircea Lucescu au petrecut, la bustul gol, în Marea Mediterană după victoria cu Cipru, 3-0.

Naționala României a învins fără emoții naționala din Cipru în duelul de sâmbătă seară, din Liga Națiunilor. Elevii lui Mircea Lucescu au învins la scor de neprezentare, marcând toate cele trei goluri în primele 35 de minute. A doua zi după meci, majoritatea jucătorilor au mers în Marea Mediterană pentru refacere, dar s-au și relaxat preț de câteva ore înainte de meciul cu Lituania.

Cum au fost surprinși jucătorii lui Mircea Lucescu după meciul cu Cipru: imagini în Marea Mediterană

„Tricolorii” au profitat de Marea Mediterană și au mers la bustul gol în apă pentru a se reface după meciul cu Cipru. Au profitat de momentele libere și s-au relaxat departe de terenul de antrenament. Unii dintre jucători au preferat să se refacă și în bazinul cu apă rece pentru a-și reveni complet pentru partida cu Lituania la capătul căreia România poate câștiga grupa C din Liga Națiunilor.

Apa a fost foarte bună, dat fiind faptul că la Larnaca temperatura a fost de 29 de grade Celsius în jurul prânzului, atunci când fotbaliștii au mers în mare. Toți jucătorii lui Lucescu au purtat șorțurile galbene, iar unii au fost lipsiți de inhibiții și și-au dat tricourile jos.

„Refacere în Marea Mediterană și în bazinul cu apă rece pentru titularii din meciul cu Cipru”, a fost mesajul transmis pe pagina oficială de Facebook a naționalei României.

Partida cu Cipru a fost decisă încă din primele 35 de minute. Dennis Man a deschis scorul la prima ocazie importantă a „tricolorilor”. Câteva minute mai târziu, Valentin Mihăilă a fost faultat în careu și Răzvan Marin a transformat cu „sânge rece” de la punctul cu var fără să îi dea vreo șansă portarului Mall. În minutul 35, Radu Drăgușin a marcat primul său gol la națională după centrarea perfectă expediată de Dennis Man.

După trei meciuri, bilanțul lui Mircea Lucescu cârma naționalei este perfect. Are trei victorii în trei meciuri, echipa a marcat câte trei goluri în fiecare partidă și a încasat un singur gol.

Prima reacție a lui Mircea Lucescu după victoria cu Cipru: „Am controlat jocul”

Selecționerul României a precizat că rezultatul de la pauză nu a fost întâmplător fiindcă echipa s-a antrenat să țină cât mai mult mingea și să lovească decisiv atunci când are ocazia.

„Așa cum ai remarcat, a fost o primă repriză foarte bună. Am avut încă două sau trei situații de gol. Ne-am apărat foarte bine, compact. Jucătorii deciși în duelurile individuale. Am controlat jocul, ceea ce e important. Am impus un stil de joc, ceea ce se apropie de ceea ce făceam cu mulți ani înainte. Am fost foarte eficienți, cu multe pase. Îmi pare bine pentru că băieții au trei victorii consecutive, ceea ce înseamnă foarte mult.

Tensiunea a fost destul de mare. Am întâlnit o echipă care a luptat în dueluri. Avem o armă în plus, capacitatea de a recupera rapid mingea. Avem un anumit comportament în teren. Jucătorii noștri tehnici au nevoie de un joc bazat pe calitățile lor. Ne-am antrenat să ținem mingea la noi. 3-0 la pauză nu a fost întâmplător”, a declarat Mircea Lucescu la Prima TV.