15 ani de la debutul României la Euro 2000. VIDEO | Golul marcat de Viorel Moldovan în poarta Germaniei! Ce lot fabulos trimiteam în Belgia și Olanda!

This browser does not support the video element.

Acum fix 15 ani, pe 12 iunie 2000, Generația de Aur a României debuta la Campionatul European din Belgia și Olanda, ultimul turneu final în care Hagi și Popescu au condus echipa națională.

EURO 2000 a reprezentat momentul de „adio” al Generației de Aur, mulți dintre jucătorii care duseseră greul în anii 90 urmând să iasă din scenă pentru următoarea campanie de calificare.

Tricolorii au debutat în competiție cu un meci în fața Germaniei, scor 1-1, în care Viorel Moldovan a deschis scorul în minutul 5, iar Mehmet Scholl a egalat după o jumătate de oră de joc (vezi golurile în playerul video).

A urmat înfrângerea dureroasă cu Portugalia (0-1), cu un gol primit de Stelea în minutul 90+4, însă tricolorii au reușit în cele din urmă calificarea în sferturile de finală, după un meci memorabil cu Anglia. Conduși la pauză cu 2-1 și lipsiți de aportul lui Hagi, suspendat pentru două cartonașe galbene primite în primele două runde, tricolorii au revenit superb în partea secundă și au obținut victoria în minutul 89, printr-un penalty transformat de Ionel Ganea.

România s-a oprit în sferturi, după 0-2 cu Italia.

Grupa A – EURO 2000

1. Portugalia 9 pct.
2. România 4 pct.
3. Anglia 3 pct.
4. Germania 1 pct.

Rezultate România EURO 2000

• Germania – România 1-1 (Scholl ’28 / Moldovan ‘5)
  • România – Portugalia 0-1 (Costinha ’90+4)
  • Anglia – România 2-3 (Shearer ’41 – pen, Owen ’45 / Chivu ’18, D. Munteanu ’48, I. Ganea ’89 – pen)
  • Sferturi: Italia – România 2-0 (Totti ’33, Inzaghi ’43)