A reacționat și presa din Ucraina după ce Mircea Lucescu a câștigat meciul România – Lituania 3-1

• Publicat:

Presa din Ucraina a reacționat după ce naționala pregătită de Mircea Lucescu a câștigat meciul cu Lituania, din a doua etapă a UEFA Nations League, cu scorul de 3-1.

Jurnaliștii din țara vecină au scris că „tricolorii” au avut parte de un meci dificil și au amintit și de meciul dintre România și Ucraina de la turneul final din Germania.

Mircea Lucescu a revenit pe banca echipei naționale a României după 38 de ani și a obținut deja două victorii importante, în UEFA Nations League. „Tricolorii” s-au impus la Priștina, într-o partidă cu Kosovo, cu scorul de 3-0, și în fața Lituaniei, la București, cu scorul de 3-1.

Jurnaliștii ucrainieni nu l-au uitat pe „Il Luce”, antrenor care a scris istorie pentru Șahtior Donetk și a stat și pe banca celor de la Dynamo Kiev. Aceștia au scris despre victoria obținută de România pe stadionul Steaua și au remarcat că „tricolorii” au avut parte de un meci foarte dificil, pe care l-au câștigat în ultimele minute.

„România – Lituania 3-1. O victorie grea pentru Lucescu. Naționala României, condusă de Mircea Lucescu, a obținut o victorie dificilă în fața echipei Lituaniei. Golurile decisive au fost marcate de echipa gazdă în minutul 87 (penalty) și 90+2 minute”, au notat jurnaliștii de la sport.ua.

România, văzută ca mare favorită în grupa din UEFA Nations League

Jurnaliștii din Ucraina scriu că trupa pregătită de Mircea Lucescu este marea favorită din grupa din care face parte în UEFA Nations League. Totodată, aceștia au adus aminte și de victoria obținută de „tricolori” la EURO 2024, în fața Ucrainei.

„Coșmarul echipei lui Rebrov, România, are deja punctaj maxim cu noul selecționer. Mircea Lucescu a reușit să revigoreze echipa într-un meci cu Lituania în care părea că nu totul merge bine. Pentru vecinii noștri nu există un concurent real în această grupă”, au notat și cei de la Football24.

România s-a impus cu scorul de 3-1 în fața Lituaniei, într-o partidă disputată pe stadionul Steaua din Ghencea. „Tricolorii” au deschis scorul rapid, în minutul 5, prin Valentin Mihăilă, dar oaspeții au egalat în minutul 34. Elevii lui Mircea Lucescu au preluat din nou conducerea pe tabela de marcaj în minutul 87, când Răzvan Marin a marcat dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de Ianis Hagi. Golul lui Alex Mitriță, din al doilea minut de prelungiri, a lămurit situația de pe stadionul Steaua și le-a adus „tricolorilor” încă trei puncte.