Adrian Mutu, reproșuri pentru selecționerul Edi Iordănescu, după România – Slovenia: „Lipsă de angajament, de atitudine!”

Edward Iordanescu ii felicita pe fotbalistii romani dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Romania si Bosnia Hertegovina, contand pentru Liga Natiunilor, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, luni 26 septembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Adrian Mutu, antrenorul echipei Rapid București și fostul selecționer al naționalei U21, a analizat jocul prestat de către România în meciul cu Slovenia.

Meciul amical dintre România și Slovenia s-a disputat joi seară, pe Cluj Arena, iar oaspeții au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Sesko, în minutul 25, respectiv Sporar, în minutul 31. Pentru tricolori a înscris Denis Drăguș, în minutul 63.

După această partidă, Adrian Mutu a remarcat diferențele între cele două reprize și apreciat schimbarea din cea de-a doua parte.

Adrian Mutu le-a reproșat tricolorilor lui Edi Iordănescu faptul că nu au avut atitudine și că nu și-au presat suficient adversarii. Totodată, antrenorul de la Rapid a subliniat faptul că Slovenia era o echipă accesibilă și România ar fi trebuit să obțină măcar un egal din partida amicală disputată la Cluj.

„Au fost două reprize distincte. În prima repriză, am făcut un joc slăbuț, nu am contat. În repriza a doua am jucat mai bine. Atitudinea a făcut diferența. În prima repriză, am fost fără angajament, pasivi în multe momente. Și le-am permis lor să își desfășoare jocul într-un 3-5-2 interesant.

Iar în a doua repriză, cred că echipa României, mai ales spre sfârșit, a reușit să și facă presing, să aibă ocazii. Poate meritau și egalarea la un moment dat. Mai ales jucând acasă, împotriva unei echipe accesibile. Până la urmă era Slovenia, care pe vremuri nu ne punea probleme.

Lipsă de angajament, de atitudine. Am jucat la așteptare prea mult. Când am făcut pressing, în repriza a doua ne-am dus sus și am jucat altfel. Chiar dacă Slovenia a trecut din 3-5-2 în 4-4-2, ceea ce a făcut mai ușor jocul nostru”, a spus Adrian Mutu, potrivit Fanatik.

Publicat: 18 11. 2022, 16:30