Albania U21 – România U21 3-2, în preliminariile EURO 2025 | Tricolorii lui Daniel Pancu, întorși incredibil după ce au condus cu 2-0

România U21 a pierdut incredibil în fața Albaniei U21, după ce tricolorii mici au condus cu scorul de 2-0.

Meciul dintre Albania U21 și România U21 s-a disputat marți seară, în cadrul preliminariilor Campionatului European U21 din 2025 și s-a încheiat cu victoria albanezilor, scor 3-2.

După 0-0 la pauză, Constantin Grameni a deschis scorul în minutul 47, iar Andrei Borza a majorat diferența în minutul 58.

Albanezii au reușit însă să reducă din diferență, în minutul 63, prin Shpendi, și apoi să restabilească egalitatea, în minutul 71, prin Berisha. Pajaziti a marcat în minutul 88 și a dus-o pe Albania în avantaj, stabilind totodată și scorul final al acestei partide, 3-2.

Tricolorii lui Daniel Pancu au debutat astfel cu o înfrângere în preliminariile Campionatului Europeau U21.

Echipele de start în Albania U21 – România U21:

ALBANIA U21: 12. Lilo – 3. Selimaj (13. Buxhelaj, 46), 4. Bajrami, 5. Dajko, 18. Smajli – 7. Kurtulan (19. C. Shpendi, 61), 2. B. Ismaili (17. Pecani, 61), 8. Berisha – 10. Pajaziti (14. Bibo, 90), 11. S. Shpendi, 9. Rexhepi (21. Nikaj, 83)
Rezerve: 23. Endri, 6. Enis Asani, , 15. Gjini, 22. U. Ismaili
Selecționer: Alban Bushi

ROMÂNIA U21: 1. Sava – 2. Pantea, 3. Ignat, 6. M. Ilie, 11. Borza – 17. Corbu, 15. Vulturar (10. Cîrjan, 89), 8. Grameni (21. Filip, 75) – 7. Mazilu, 9. L. Munteanu (Cpt.) (14. Burnete, 67), 19. R.Ilie (16. R. Pop, 75)
Rezerve: 12. Borbei, 4. Amzăr, 13. Akdag, 20. Danciu, 22. Sîrbu
Selecționer: Daniel Pancu

Pentru România U21 urmează meciul cu Armenia U21, programat pe teren propriu, pe 13 octombrie, de la ora 18:00.

Lotul pe care l-a convocat Daniel Pancu pentru meciul cu Albania U21

PORTARI: Răzvan Sava (CFR Cluj), Alexandru Borbei (Lecce / Italia), Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr);

FUNDAȘI: Alexandru Pantea (FCSB), Dan Sârbu (Farul Constanța), Cristian Ignat (Mioveni), Răzvan Pașcalău (Lecce / Italia), Umit Akdag (Göztepe / Turcia), Matei Ilie (Padova / Italia), Andrei Borza (FC Rapid 1923), Costin Amzăr (Dinamo);

MIJLOCAȘI: Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria), Robert Filip (CFR Cluj), Constantin Grameni (Farul Constanța), Cătălin Vulturar (Lecce / Italia), Cătălin Cîrjan (FC Rapid 1923), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Rareș Pop (UTA Arad), Rareș Ilie (Lausanne / Elveția), Alexi Pitu (Bordeaux / Franța);

ATACANȚI: Adrian Mazilu (Farul Constanța), Louis Munteanu (Farul Constanța), Rareș Burnete (Lecce / Italia).

Publicat: 12 09. 2023, 22:02
Actualizat: 12 09. 2023, 22:22