Bourceanu, remarcatul lui Sabella: „Echipa României se învârte în jurul lui, dar nu se poate compara cu cea din 1994”

Selecționerul Argentinei, Alejandro Sabella, a declarat, miercuri seară, după remiza din meciul amical cu reprezentativa României, scor 0-0, că echipa sa merita să câștige după cum a decurs jocul.

O primă repriză echilibrată, România a închis foarte bine jocul. În prima repriză jocul nostru s-a bazat mai mult pe sclipirele individuale, în a doua pe forța echipei. În cea de-a doua noi am avut mai multe șanse de a marca, dar și România a avut ocazii pe contraatac. Cred că după cum a decurs jocul meritam să câștigăm. Am dominat centrul terenului, am controlat jocul, iar Di Maria a condus tot jocul nostru în această seară. Messi a jucat bine de câte ori a avut balonul, a fost sclipitor de câte ori a avut mingea și a avut faze de joc în care și-a pus colegii în situații de a marca. Pentru mine este un jucător excepțional. Mi-aș dori ca toți antrenorii să aibă un jucător precum Messi în echipele lor. Trebuie însă să ținem cont de faptul că mulți jucători au evoluat duminică. S-a acumulat oboseală și după drumul lung până în România, dar sunt convins că se vor odihni și atunci nivelul va crește„, a spus Sabella.

Sabella a făcut încercat și o paralelă între echipa României care învingea Argentina la CM 1994, scor 3-2, și cea de astăzi.

„Echipa României din 1994 a fost una extraordinară. E greu să facem o comparație cu această echipă. România are acum o națională tânără, care a făcut un meci bun și are un viitor frumos. Echipa are ambiție și se învârte în jurul lui Bourceanu„, a declarat selecționerul Argentinei.

Echipa națională a României a terminat la egalitate, miercuri seară, cu reprezentativa Argentinei, scor 0-0, într-un meci amical disputat pe Arena Națională din Capitală.

Publicat: 06 03. 2014, 00:11
Actualizat: 06 03. 2014, 00:12