Ce a scris Tottenham pe site-ul oficial despre Radu Drăgușin, după România – Lituania 3-1

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 6 poze

Radu Drăgușin a fost integralist în partida dintre România și Lituania din a doua etapă a UEFA Nations League, încheiată cu scorul de 3-1.

După meci, cei de la Tottehnahm au scris pe site-ul oficial despre prestația internaționalului român, vorbind și despre startul perfect al „tricolorilor” în competiție.

Mircea Lucescu a revenit la cârma echipei naționale a României după 38 de ani și a reușit să obțină deja primele două victorii din postura de antrenor al primei reprezentative.

„Tricolorii” au început cu dreptul în UEFA Nations League, reușind să se impună cu scorul de 3-0 la Priștina, într-o partidă cu Kosovo. Elevii lui „Il Luce” au continuat seria rezultatelor bune și cu Lituania, pe care au învins-o la București, pe stadionul Steaua, cu scorul de 3-1.

Radu Drăgușin a fost integralist în meciul disputat în capitala României, iar cei de la Tottenham, club de care aparține, nu au omis acest lucru. Englezii au scris pe site-ul oficial despre prestația internaționalului român și au remarcat și startul perfect de competiție pe care îl are trupa pregătită de Mircea Lucescu.

„Radu Drăgușin a jucat toate cele 90 de minute, iar România și-a continuat luni startul 100% perfect în UEFA Nations League 2024/25. România și-a asigurat târziu victoria cu scorul de 3-1, reușind să marcheze două goluri în ultimele cinci minute. Astfel, și-a asigurat două victorii în UEFA Nations League iar Radu Drăgușin a ajuns la a 19-a selecție la echipa națională”, au scris englezii, pe site-ul oficial.

România, meci dificil cu Lituania

Chiar dacă s-a impus cu scorul de 3-1, România nu a avut parte de o misiune ușoară în partida cu Lituania. Trupa condusă de Mircea Lucescu a deschis scorul în minutul 5, prin golul marcat de Valentin Mihăilă, care a reușit să profite de o pasă perfectă trimisă de Nicolae Stanciu. În minutul 34, oaspeții au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj și cele două echipe au intrat la cabine la egalitate, scor 1-1.

Repriza a doua a fost una dificilă, Lituania reușind să marcheze, dar golul a fost anulat în urma intervenției VAR. În minutul 87, Ianis Hagi a obținut o lovitură de la 11 metri, care a fost transformată cu succes de Răzvan Marin.

În al doilea minut de prelungiri, Denis Alibec și Alex Mitriță au construit o fază superbă, iar fotbalistul celor de la Universitatea Craiova a marcat și a stabilit rezultatul final 3-1.

Publicat: 11 09. 2024, 00:58