Ce veste a primit Mircea Lucescu. La doar o zi după ce l-a pus pe lista preliminară pentru Cipru şi Lituania s-a întâmplat asta

Mircea Lucescu l-a pus pe internaționalul român pe lista preliminară pentru Cipru şi Lituania, iar a doua zi selecționerul a primit o veste.

Fundașul român Virgil Ghiță este unul dintre cei trecuți pe „lista extinsă” lui Mircea Lucescu, pentru meciurile cu Cipru și Lituania din Liga Națiunilor.

Vestea primită de Mircea Lucescu, la o zi după ce l-a pus pe jucător pe lista preliminară pentru Cipru şi Lituania

Naționala de fotbal a României va juca în octombrie alte două meciuri în ediția din acest an a Ligii Națiunilor. Ambele partide vor fi în deplasare, cu Cipru pe 12 octombrie și Lituania pe 15 octombrie, de fiecare dată de la ora 21:45. Selecționerul Mircea Lucescu l-a pus pe lista preliminară și pe Virgil Ghiță, legitimat la echipa poloneză de primă divizie Cracovia.

Iar a doua zi după anunțul făcut de Lucescu, fundașul român și-a trecut numele pe lista marcatorilor. Cracovia a jucat în deplasare cu Puszcza Niepolomice și s-a impus cu 2-1, meciul contând pentru etapa a noua.

Gazdele au deschis scorul în minutul 6, prin Kosidis, dar după un sfert de oră de joc Ghiță a trimis mingea în poarta adversă cu o lovitură de cap, ajungând la a treia reușită a acestei stagiuni competiționale. Golul victoriei celor din Cracovia a fost marcat de Kakabadze, în minutul 67.

Ghiță a debutat la naționala României pe 5 septembrie 2021

Internaționalul român a fost integralist în toate cele meciuri jucate în campionat în sezonul 2024/2025. În urma victoriei cu Puszcza Niepolomice, Cracovia se află pe locul doi în clasament, cu 19 puncte, la fel ca liderul Lech Poznan, care urmează să acasă cu Slask Wroclaw.

Până în prezent, Virgil Ghiță a jucat un singur meci pentru naționala României. S-a întâmplat pe 5 septembrie 2021, când „tricolorii” au învins Andorra cu 2-0, pe Arena Națională, în preliminariile pentru Campionatul Mondial din Qatar.

Fundașul român a fost trimis în teren de Mirel Rădoi în minutul 79, în locul lui Ionuț Nedelcearu. Golurile au fost marcate de Alin Toșca în minutul 11 și de Cristi Manea, în minutul 18.

20 de „stranieri” pe lista preliminară pentru meciurile cu Cipru și Lituania

Ultimele două partide al naționalei pregătită de Mircea Lucescu în actuala ediție din Liga Națiunilor au loc pe 15 și 18 noiembrie, cu Kosovo și Cipru. Ambele confruntări se joacă pe Arena Națională, de la ora 21:45.

În acest moment, România este lider detașat în Grupa C2, cu șase puncte și golaveraj 6-1, fiind urmată de Kosovo (3 puncte, golaveraj 4-3), Cipru (3, 1-4) și Lituania (niciun punct).

Lista preliminară a stranierilor convocați pentru meciurile cu Cipru și Lituania este următoarea:

Portari: Florin Niță (Damac, Arabia Saudită, 26 de selecții / 0 goluri marcate), Horațiu Moldovan (Sassuolo, Italia, 11/0);

Fundași: Andrei Rațiu (Rayo Vallecano, Spania, 23/1), Radu Drăgușin (Tottenham, Anglia, 23/0), Adrian Rus (Pisa, Italia, 22/1), Andrei Burcă (Baniyas, Emiratele Arabe Unite, 33/1), Virgil Ghiță (Cracovia, Polonia, 1/0);

Mijlocași: Deian Sorescu (Gaziantep, Turcia, 19/0), Marius Marin (Pisa, Italia, 24/0), Răzvan Marin (Cagliari, Italia, 61/7), Nicolae Stanciu (Damac, Arabia Saudită, 76/15), Vlad Dragomir (Pafos, Cipru, 0/0), Dennis Man (Parma, Italia, 30/8), Valentin Mihăilă (Parma, Italia, 26/5), Ianis Hagi (Rangers, Scoția, 41/5), Florinel Coman (Al Gharafa, Qatar, 18/1);

Atacanți: Denis Drăguș (Trabzonspor, Turcia, 17/4), George Pușcaș (Bodrumspor, Turcia, 45/11), Daniel Paraschiv (Oviedo, Spania, 1/1).

Publicat: 21 09. 2024, 17:41