Cea mai tristă concluzie a serii a fost trasă de comentatori în minutul 53 al meciului Elveția – România, la scorul de 2-0: „Este greu să vezi naționala făcând asta”

Cea mai trista concluzie a serii a fost trasa de comentatori in minutul 53 al meciului Elvetia - Romania, la scorul de 2-0: „Este greu sa vezi nationala facand asta”

Cea mai tristă concluzie a serii a fost trasă de comentatori în minutul 53 al meciului Elveția – România, la scorul de 2-0. Din nefericire, nici măcar în momentul în care tabela indica scorul menționat, elevii lui Edi Iordănescu nu au schimbat tactica și au rămas în continuare în defensivă.

Am băgat autobuzul degeaba la Lucerna, deoarece Horațiu Moldovan a fost „executat” rapid în Elveția – România. Primul gol a venit în minutul 28, după o fază simplă la care cei cinci fundași trimiși în teren de Edi Iordănescu au fost spectatori. Zeki Amdouni a fost lăsat singur-singurel în mijlocul suprafeței de pedeapsă și, cu mult calm, a reluat în plasă.

Elveția a continuat să pună presiune pe defensiva României, iar în minutul 41 inevitabilul s-a produs. O pasă genială a lui Shaqiri și o demarcare ideală a lui Amdouni au distrus apărarea tricoloră, iar „șeptarul” elvețienilor și-a trecut o dublă în cont. La pauză, naționala României a fost condusă cu 0-2, iar statistica a fost și ea cel puțin dezamăgitoare: „tricolorii” au avut o posesie de doar 26%.

În startul reprizei secunde, Edi Iordănescu nu a efectuat nicio schimbare. Abia în minutul 58 a apelat selecționerul la primele două modificări. Au ieșit Ianis Hagi și Florinel Coman, iar locul lor din teren a fost luat de Valentin Mihăilă și Olimpiu Moruțan. Dezamăgiți de modul în care tratează naționala jocul de la Lucerna, comentatorii postului Prima TV au răbufnit:

„Este greu să vezi naționala României făcând asta. De regulă tragi de timp ca să ții de un rezultat, nu ca să nu mai iei goluri”, s-a putut auzi pe transmisiunea live a duelului Elveția – România.

Echipele de start

Elveția: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez – Fernandes, Zakaria, Xhaka, Freuler – Shaqiri, Amdouni, Vargas
Rezerve: Mvogo, Kobel – Garcia, Seferovic, Steffen, Zuber, Sow, Bislimi, Zesiger, Zeqiri, Aebischer, Schar
Selecționer: Murat Yakin

România: 12. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 15. Burcă, 3. Drăgușin, 23. Sorescu – 11. Hagi, 22. Screciu, 10. Stanciu-cpt., 19. Coman – 7. Alibec
Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Țicu, 6. Băluță, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 13. Mihăilă, 14. M. Marin, 17. Rus, 18. Olaru, 20. Man, 21. Moruțan
Antrenor: Edward Iordănescu (45 de ani)

Arbitru: Daniele Orsato / Asistenți: Ciro Carbone, Alessandro Giallatini (toți din Italia) / Arbitru VAR: Maurizio Mariani (Italia)
Stadion: Swissporarena (Lucerna) Capacitate: 16.800 locuri

Publicat: 19 06. 2023, 23:41