Cei doi fotbaliști pe care Ianis Hagi îi dă afară din echipa lui Rangers. Presa din Scoția a dat verdictul, după ce românul a jucat împotriva Ciprului 18 minute

SURSA FOTO: SPORT PICTURES

Jurnaliștii scoțieni de la publicația Ibrox News au urmărit cu mare atenție cele 18 minute pe care Ianis Hagi (25 de ani) le-a bifat în partida Cipru – România 0-3, din etapa 3 a Ligii Națiunilor.

Mijlocașul lui Rangers a fost aruncat în lupta de la Larnaca în minutul 72, atunci când l-a înlocuit pe omul meciului, anume Dennis Man (26), care a înscris un gol și a oferit un assist.

„Evoluția lui cu siguranță i-a crescut șansele de a prinde un loc de titular la Rangers”. Scoțienii, impresionați de ce a făcut Ianis Hagi în finalul duelului Cipru – România 0-3

Ianis Hagi a început din postura de rezervă partida Cipru – România 0-3, dar selecționerul Mircea Lucescu l-a aruncat în luptă pe final, în ultimele 18 minute mai precis, din dorința de a-l odihni pe Dennis Man, care a avut o prestație de excepție.

Ianis a intrat în joc când tabela indica deja scorul de 3-0 în favoarea României, iar misiunea sa și a celor din teren a fost de a conserva rezultatul. Și obiectivul a fost îndeplinit cu succes, deoarece „tricolorii” au avut o posesie superioară pe final, iar gazdele nu au cadrat decât un șut pe poartă în repriza secundă.

Chiar dacă din România a primit un atac devastator după partida cu Cipru, Ianis Hagi a fost remarcat de jurnaliștii scoțieni de la publicația Ibrox News. Aceștia din urmă i-au analizat cu mare atenție evoluția și au ajuns la concluzia că ar putea reprezenta o piesă cheie în „unsprezecele” lui Rangers:

Chiar dacă a fost pe teren doar 18 minute, s-a putut vedea impactul său asupra jocului şi evoluţia lui cu siguranţă că i-a crescut şansele de a prinde un loc de titular la Rangers, sub comanda lui Clement”, au scris scoțienii.

În continuare, cei de la Ibrox News au identificat și doi fotbaliști pe care Ianis i-ar putea scoate din echipa lui Rangers:

Tom Lawrence şi Nedim Bajrami au fost cei care au ocupat rolul lui Ianis, dar s-ar putea să fie înlocuiţi de internaţionalul român în cazul în care forma acestuia va continua să crească”, au completat scoțienii.

Ianis Hagi, suspendat pentru duelul Kilmarnock – Rangers

Rangers are programat următorul joc duminică, 20 octombrie, de la ora 14:00. În etapa 8 din campionatul Scoției, echipa lui Hagi Jr. va merge pe terenul lui Kimarnock.

Din nefericire, Ianis nu va putea lua parte la acest duel, deoarece are de ispășit o suspendare de două etape pentru „roșul” pe care l-a încasat în runda precedentă, cu St. Johnstone. Astfel, Ianis va lipsi și duminica aceasta, dar și următoarea, când Rangers va primi vizita lui St. Mirren în etapa 9.

Publicat: 14 10. 2024, 11:18