Cipru – România, o fotografie de colecție! În poză apar Boloni, Ștefănescu și Coraș, meci care ne-a dus la Euro 1984! Gol venit abia în minutul 78 și ultimele minute la națională pentru Gigi Mulțescu, înlocuit cu Gică Hagi. SPECIAL

Naționala României obţinea, acum peste 40 de ani, mai exact e 12 noiembrie 1983, o importantă victorie la Limassol, contra Ciprului, ȋn penultimul meci din preliminariile EURO 1984.

Practic mai aveam nevoie de un rezultat de egalitate, la Bratislava, ceea ce avea să reușim, pentru a ne califica la turneul final.

Cipru – România, la ora amintirilor! Au fost ultimele minute la națională pentru Gigi Mulțescu înlocuit cu Gică Hagi care avea doar 18 ani

Mircea Lucescu, selecționerul de azi și de atunci, l-a titularizat pe Gigi Mulțescu, înlocuit la pauză cu Hagi, care avea 18 ani. A fost ultimul meci pentru Mulțescu la prima reprezentativă.

Echipa naţională de fotbal a României va juca, în Grupa C2 a Ligii Naţiunilor, cu Cipru, sâmbătă, de la ora 21:45, pe AEK Arena din Larnaca, urmând ca pe 15 octombrie (ora 21:45) să întâlnească Lituania, pe stadionul Dariaus ir Gireno din Kaunas.

Ne-am impus târziu, minutul 78, după o centrare a lui Klein, gol cu capul Boloni. Dacă făceam egal ne trebuia victorie la Bratislava cu Cehoslovacia. Am bătut și ne-a fost suficient 1-1 în ultimul meci decisiv.

Cipru – România 0-1 (0-0) – 12.11.1983

A marcat: Bölöni (77′)

• Cipru: Konstantinou – Miamiliotis, Kezos, Erotokritou, Pantziaras – Giagkoudakis, Kounnas (65′ Mavris), Tsiggis – Fotis (78′ Dimitriou), Savvidis, Theofanous. Selecționer: Vasili Spasov
  • România: S. Lung (U Craiova) – Rednic (Dinamo), Al. Nicolae (Dinamo), Ștefănescu (U Craiova), Ungureanu (U Craiova) – Țicleanu (U Craiova), Mulțescu (Dinamo) / 46′ Hagi (Sportul), Bölöni (ASA Tg. Mureș), Klein (Corvinul) – Cămătaru (U Craiova), Coraș (Sportul) / 73′ Gabor (Corvinul). Selecționer: Mircea Lucescu

Din nou Stegemann și ai lui, după aproape o săptămână

Partida de la Larnaca va fi arbitrată de o brigadă din Germania, cu Sascha Stegemann la centru, Marco Achmüller și Christoph Günsch asistenți, Tobias Reichel rezervă. VAR-ul va fi asigurat de un bărbat, la centru, Bastian Dankert și o femeie, la linii, Katrin Rafalski. La o săptămână și un pic, fotbalul românesc se reîntâlnește cu Stegemann, Achmüller și Günsch, dar și cu Rafalski, după meciul PAOK – FCSB, scor 0-1. Stegemann, născut la 06.12.1984, la Niederkassel.

Este arbitru din 2011, în 2014 a debutat în 1.Bundesliga, iar din 2019 este pe lista FIFA. Este de meserie administrator public.

El a mai condus un meci la României, tot în Liga Națiunilor, în iunie 2022, cu Bosnia-Herțegovina, pierdut de noi la Zenica, 0-1. Iar în afara amintei partide PAOK – FCSB, a mai arbitrat alte două partide de cupe eurpene ale echipelor românești, Gjurgårdens IF – Sepsi 3-1, la 11.08.2022 și FCSB – West Ham United 0-3, la 03.11.2022.

Astfel, aceasta va fi a 42-a partidă a României condusă de un arbitru german. Cu germani la centru, avem un bilanț ușor dezavantajos, 12 victorii, 15 egaluri și 14 înfrângeri.

Selecționerul ciprioților este debutant

Contra României pe banca Ciprului va debuta un nou selecționer, Sōfronēs Avgoustē. A fost fotbalist, pe postul de portar, apărând buturile a trei echipe de top din țara sa, precum Apollōn Limassol (127 partide), AEK Larnaca (51) și Arēs Limassol. De 11 ori a fost și în cea a naționalei, între 2004-2010.

Cariera de antrenor și-a început-o în 2016, la Apollōn Limassol, fiind la început interimar, dar cum echipa a mers bine, printre altele câștigând și cupa, a devenit principal cu acte în regulă, până în 2020. Au urmat: AEK Larnaca (2020-2021), APOEL (2021-2022), Karmiōtissa Polemidiōn (2022-2023), Omonoia (2023-2024, cu care a câștigat o cupă) și din nou Karmiōtissa Polemidiōn (2024).

El îl înlocuiește pe georgianul Temuri Kețbaia, care se afla în post din septembrie 2022. El devine astfel al 24-lea tehnician de la cârma naționalei cipriote, din care abia al 13-lea autohton. De altfel se împlinesc șapte ani de când naționala insulară n-a mai fost dirijată de un om al locului.