Constantin Budescu, impresionat de Mirel Rădoi: „M-a surprins plăcut! Nu ne temem că l-am putea pierde!”

Constantin Budescu, atacantul în vârstă de 32 de ani de la Damac, a revenit acasă, la Ploiești, pentru amicalul dintre România și Georgia, scor 1-2.

România și Georgia s-au întâlnit în cadrul unui meci amical încheiat cu victoria oaspeților, scor 2-1. Georgienii au deschis scorul în minutul 61, prin reușita lui Mikautazde, și au dus scorul la 2-0, în minutul 72, prin Aburjania. Andrei Ivan a redus din diferență, în minutul 78.

Mirel Rădoi l-a introdus pe teren pe Constantin Budescu în minutul 58, în locul lui Alex Maxim.

Constantin Budescu, impresionat de Mirel Rădoi

La finalul partidei, Constantin Budescu s-a declarat încântat de filosofia de joc a selecționerului Mirel Rădoi și chiar a recunoscut că a fost plăcut surprins de acesta.

„Tot timpul a fost o bucurie să joc aici (n.r. la Ploiești). Din păcate, nu am putut să le oferim mai mult în această seară, nu am putut să câștigăm, cu toate că am făcut un joc bun, chiar și în inferioritate i-am dominat. Ne lipsesc victoriile.

Se comentează foarte mult acum. Când nu jucam fotbal și făceam 0-0, nu era bine, acum când atacăm mult, iar nu e bine. Eu zic că am făcut multe lucruri bune, am făcut un joc bun, dar n-am obținut victoria. Sperăm să învățăm din acest joc.

Nu sunt trist, pentru că am făcut un joc bun de pregătire. Eu vin pentru prima dată aici și m-a surprins plăcut Mirel Rădoi. Nu ne temem că l-am putea pierde pe selecționer.

O să mergem în Anglia să jucăm la fel și, de ce nu, să obținem un rezultat bun. Per total, din ce am simțit eu pe teren, lucrurile au fost spre bine. În seara asta am avut mulți prieteni în tribune, cred că 20-30% din stadion”, a spus Constantin Budescu, la Pro X.

Publicat: 03 06. 2021, 00:42
Actualizat: 03 06. 2021, 00:47