Denis Alibec înscrie primul gol în preliminariile pentru EURO 2024, însă VAR-ul a anulat reușita pentru poziție de ofsaid | VIDEO

Meciul de fotbal Andorra - Romania din Grupa I a preliminariilor EURO 2024, disputat pe Estadi Nacional – Andorra la Vella, sambata, 25 martie 2023. LUCIAN DANCIU / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 11 poze

Echipa națională a României a debutat în preliminariile pentru EURO 2024 pe „Estadi Nacional”, cu Andorra, în prima etapă din Grupa I.

Selecționata condusă de Edi Iordănescu a reușit să deschidă scorul în minutul 29, prin Denis Alibec, însă reușita atacantului echipei naționale a României a fost anulată.

În minutul 29 al meciului Andorra – România, din prima etapă a preliminariilor pentru EURO 2024, Denis Alibec a trimis mingea în bară, Moises San Nicolas a încercat să îndepărteze balonul din zona careului, însă mingea l-a lovit pe atacantul Farului. Balonul a ajuns cu mare noroc la Darius Olaru, acesta a pasat până la Alibec, care avea să-l învingă pe Iker Alvarez.

Reușita fotbalistului de la Faru Constanța a fost anulată de VAR pentru ofsaid. (Vezi aici video)

După doar șase minute, echipa națională a României a marcat scorul de 1-0 prin Dennis Man, după ce fotbalistul Parmei a înscris din șase metri, cu o lovitură de cap, după o centrare perfectă a lui Olimpiu Moruțan.

Echipele de start de la Andorra – România

ANDORRA: Alvarez – C.Rubio, Llovera, Alvedra, San Nicolas – A. Martinez, Rebes, Vales, Cervos – M. Viera, Rosas
Rezerve: Gomes, Pires, De Pablos, Vieira, Pujol, R. Fernandez, I. Fernandez, Vales, Guillen, M.Garcia, Bernat, Rubio
Selecționer: Koldo Alvarez

ROMÂNIA. Radu – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Sorescu –  R. Marin, Olaru, Stanciu – Moruțan, Alibec, Man
Rezerve: Niță, H. Moldovan. Manea, Nedelcearu, Băluță. Cicâldău, Opruț, M.Marin, Fl. Tănase, Al. Dobre, Oct. Popescu
Selecționer: Edward Iordănescu

Arbitru: Dario Bel. Asistenți: Kruno Šaric, Goran Pataki (toți din Croația) / Arbitru VAR: Paolo Valeri. Asistent VAR: Daniele Doveri (ambii din Italia)
Stadion: Nacional (Andorra la Vella), Capacitate: 3.300 locuri

Pentru echipa națională a României urmează meciul cu Belarus, marți, 28 martie, ora 21.45, pe Arena Națională, iar partida din etapa a doua a preliminariilor pentru EURO 2024 se vede la TV pe Prima, iar cele mai tari faze sunt Live Video Online pe ProSport.

Publicat: 25 03. 2023, 22:46
Actualizat: 25 03. 2023, 23:01