Gică Hagi visează cu ochii deschiși după calificarea României la EURO 2024: „Cel puțin sferturi de finală sau semifinală!”

Gică Hagi visează cu ochii deschiși după calificarea României la EURO 2024, obținută în urma victoriei tricolorilor cu scorul de 2-1 în Ungaria, la Felcsut, în fața Israelului, sâmbătă seară.

„Regelui” i-a fost adusă în atenție o paralelă între partida în care fiul său Ianis a reușit să marcheze golul victoriei cu un șut plasat cu piciorul stâng, în stilul în care el a înscris în noiembrie 1993 pentru 2-1 la Cardiff, contra Țării Galilor, golul care a calificat România pregătită de Anghel Iordănescu la Campionatul Mondial din 1994, din Statele Unite ale Americii, competiție la care „Generația de Aur” a obținut cea mai importantă performanță din istoria naționalei României, calificarea în sferturile de finală.

Iar Hagi, dorind să meargă până la capăt cu această comparație, în contextul în care în prezent selecționerul României este fiul lui Anghel Iordănescu, Edi, a spus că își dorește ca prima reprezentativă să reușească la turneul final din Germania, din vara anului viitor, o performanță comparabilă cu cea din 1994.

De asemenea, acționarul majoritar și managerul tehnic de la Farul Constanța a ținut să menționeze că un astfel de rezultat nu ar reprezenta chiar o utopie, întrucât consideră că, prin muncă și perseverență, orice deziderat poate fi atins în fotbal, după cum a punctat și Ianis Hagi la finalul meciului de sâmbătă seară cu Israel.

„Sper să ajungem la Europene în sferturi de finală, cel puțin, sau semifinală. Dacă tot s-a obținut o calificare (n.r. în mod asemănător celei din noiembrie 1993), atunci cel puțin sferturi de finală să fie. Se întâmplă dacă muncești, dacă ești acolo, perseverent, conectat, cum a zis Ianis, munca face diferența. Succesul vine, lucrurile se întâmplă, dar trebuie provocate de tine, oamenii fac lucrurile să se împlinească”, a spus Gică Hagi, la Digi Sport.

Publicat: 19 11. 2023, 21:22