Ianis Hagi a dezvăluit ce le-a zis Edi Iordănescu, în vestiar, imediat după România – Bulgaria 0-0! Selecționerul a dat cărțile pe față cu fotbaliștii săi: „Asta ne-a spus”

Ianis Hagi a tras concluzia după România – Bulgaria 0-0. Internaționalul român a dezvăluit ce le-a spus Edi Iordănescu jucătorilor, în vestiar, imediat după încheierea partidei.

Naționala României a disputat penultimul meci de pregătire, cu Bulgaria, înainte de startul EURO 2024. Partida a avut loc pe arena din Ghencea sub privirile a aproximativ 20.000 de spectatori. Ianis Hagi a vorbit la finalul partidei și a scos în evidență faptul că acesta este doar un meci de test, la finalul unei săptămâni grele de antrenamente.

Ianis Hagi, despre amicalul cu Bulgaria: „E important că am reușit să mai adunăm minute”

Naționala României a remizat pe teren propriu cu Bulgaria, scor 0-0. După o primă repriză cu mai multe ocazii în ofensiva adversă, tricolorii au lăsat-o mai moale în partea secundă. Dennis Man a fost aproape să deschidă scorul în minutul 51, dar a ratat o lovitură de la 11 metri.

La finalul meciului, Ianis Hagi a precizat că amicalul cu Bulgaria a fost doar un test pentru jucători, la capătul unei săptămâni dificile. Jucătorii s-au revăzut după 2-3 luni, iar pentru unii au fost foarte importante minutele prinse pe teren, dat fiind faptul că mulți dintre stranieri nu sunt titulari la echipele de club. Internaționalul român a afirmat că toată echipa e optimistă și așteaptă cu nerăbdare momentul în care va merge la EURO 2024.

„Un test pentru noi după o săptămână grea de antrenamente. A fost bine să ne vedem din nou pe teren pentru prima dată după 2-3 luni.

Minutele pentru fiecare jucător… Orice minut contează. Ăsta ar fi plusul. Cum am zis, unii mai puțin, alții mai mult.

La fotbal nu e ca la matematică, nu avem procente, important e că ne-am văzut din nou, mai avem o săptămână aici în țară și după vom fi cu gândul la Campionatul European.

E important că am reușit să mai adunăm minute, să își intre în ritm fiecare. Suntem pozitivi, optimiști, abia așteptăm să fim acolo, numărăm zilele orele, ne simțim bine la antrenamente, energia este 100% asupra Campionatului European. Suntem conștienți de responsabilitatea pe care o avem și încercăm să ținem steagul cât mai sus.

Vrem să reprezentăm România așa cum trebuie. Mental sunt concentrat numai pe Campionatul European”, a declarat Ianis Hagi.

Internaționalul român a fost întrebat ce le-a spus Edi Iordănescu jucătorilor la vestiare. Ianis Hagi a precizat că selecționerul le-a transmis că acesta a fost un meci de test și că importante sunt minutele jucate pe teren.

„Ne-a zis cam ce v-am zis și eu. Că a fost o perioadă în care s-a încărcat și că importante sunt minutele, a fost un test. Nu e ușor să gestionezi partea asta”, a adăugat Ianis Hagi.

Echipele de start România – Bulgaria 0-0

România: Niță – Rațiu, Drăgușin, Rus, Bancu – R. Marin, M. Marin – Man, Stanciu, Mihăilă – Drăguș

Bulgaria: Dyulgerov – Turitsov, Atanasov, Petkov, Petrov – Petkov, Krastev, Kostadinov – Despodov, Kolev, Panayotov

Publicat: 05 06. 2024, 00:15
Actualizat: 05 06. 2024, 12:58