Ilie Dumitrescu s-a dus la Gică Hagi înainte de ultimul meci al Generației de Aur și l-a rugat un singur lucru: „Te implor!”

Generația de Aur a reușit să câștige disputa cu Legendele Lumii, scor 3-2, în fața a 54.000 de suporteri care au umplut până la refuz Arena Națională din Capitală.

Ilie Dumitrescu a început ca titular disputa, însă a părăsit terenul după numai un sfert de oră, din cauza unei probleme le genunchi. La o zi după meciul de adio al Generației de Aur, Dumitrescu a dezvăluit un dialog incredibil purtat cu Gică Hagi, la încălzirea de dinaintea partidei de gală.

Ilie Dumitrescu s-a dus glonț la Gică Hagi și i-a cerut un singur lucru. „Este incredibil”

”Generația de Aur” a învins selecționata Legendelor Lumii, scor 3-2, după ce au fost tricolorii au fost conduși cu 0-2. Basarab Panduru, Gică Hagi și Costel Gâlcă au marcat pentru România, în timp ce pentru adversari au înscris brazilianul Rivaldo și nord-macedoneanul Goran Pandev.

Eroul din meciul cu Argentina din 1994, Ilie Dumitrescu, a fost titular, însă a rezistat pe teren doar 15 minute. O problemă la genunchi nu i-ar dat deloc pace și l-a determinat să renunțe. La o zi după meciul de pe Arena Națională, analistul TV a dezvăluit ce discuție a avut în acest sens cu Gică Hagi înaintea startului partidei.

”La încălzire pasam cu el și i-am spus: ‘Te rog frumos, te implor! Toate pasele să le dai pe mine!’ Și toate pasele așa mi le-a dat. Este incredibil”, a spus Ilie Dumitrescu la DigiSport.

Strategie. Accidentat sau fizic nu mai poate deloc?

Ilie Dumitrescu a fost introdus din primul minut de Anghel Iordănescu, dar după 15 minute s-a cerut afară. Deși a doua zi după meci a dezvăluit că o problemă la genunchi l-a determinat să iasă atât de repede de pe teren, se pare că, în realitate, „Mister” nu mai are condiția fizică necesară să mai joace fotbal, nici măcar cu amicii pe sintetic. Fapt recunoscut chiar de el în timpul meciului, când a venit la interviu, la postul TV care a transmis întâlnirea de gală.

„Mi-a fost foarte greu, eu n-am mai atins mingea de zece ani. Sunt bucuros că am intrat, am atins mingea de câteva ori. N-a fost ce trebuie, dar mă bucur că am ieșit sănătos”, a spus Ilie Dumitrescu pentru Pro TV.

Ilie Dumitrescu a jucat timp de nouă ani la echipa națională, în perioada 1989 – 1998. În cele 67 de partide jucate sub tricolor a reușit să înscrie 20 de goluri.

Publicat: 27 05. 2024, 12:39
Actualizat: 27 05. 2024, 13:09