Italienii sunt încântați de Răzvan Marin. Ce au scris după Lituania – România 1-2

Sursa foto: sport pictures, 16.10.2024

Presa din Italia este impresionată de prestațiile pe care Răzvan Marin le are la naționala României și au scris numai cuvinte de laudă după Lituania – România 1-2.

Răzvan Marin a marcat și în deplasarea din Lituania, din penalty, iar presa din „cizmă” este impresionată de evoluția mijlocașului lui Cagliari. Fotbalistul în vârstă de 28 de ani este din ce în ce mai apreciat, iar acum a ajuns la patru reușite în patru etape de Liga Națiunilor.

Răzvan Marin, lăudat de presa din Italia, după Lituania – România 1-2

Răzvan Marin a marcat în minutul 18 al confruntării de la Kaunas, iar reușita lui a deblocat tabela pentru România. Italienii au fost impresionați de faptul că Marin și-a asumat responsabilitatea executării de pedeapsă într-un moment în care România nu juca foarte bine.

„Conduşi cu un gol, Răzvan Marin şi-a asumat responsabilitatea de a executa lovitura de pedeapsă pentru România care, în cele din urmă, a câştigat cu Lituania.

Uşor ezitant, a prins un şut sec cu piciorul drept, de neoprit pentru portar”, au scris italienii, citați de orangesport.

Răzvan Marin, cu gândul la viitoarele meciuri pe care trebuie să le joace la echipa națională

Răzvan Marin a declarat la finalul confruntării din Lituania că este mulțumit de rezultatul obținut, mai ales că terenul a fost unul greu, iar adversarul incomod. De altfel, Marin a evidențiat obiectivul pentru ultimele două meciuri, cu Cipru și Kosovo, care este câștigarea celor șase puncte puse în joc.

„A fost un meci destul de greu. Cel mai important este că am reușit să luăm cele trei puncte. Da, nu am început jocul foarte bine. Primele 5-10 minute am început un pic cam greu. Până la urmă ne-am revenit, am pasat cu mai multă inteligență, am făcut asta timp de 70 de minute. Era normal ca în ultimele 10 min să vină peste noi, dar am câștigat.

(n.r. referitor la temperatură) Da, a fost destul de frig. Personal, m-am simțit destul de bine în teren. Nu a fost ușor. Totuși, am făcut un meci bun. L-am simțit că se duce în colțul acela, dar dacă dau tare e greu să scoată. Dacă dau tare și pe colț e greu să scoată astfel de mingi orice portar.

(n.r. că a înscris iar din penalty) Nu știu, îmi doresc să marchez și din acțiune acum, nu numai din penalty. Sunt fericit că ajut echipa să câștige meciul și asta e cel mai important. Obiectivul nostru e să câștigăm alte șase puncte la București și să câștigăm grupa. Nu este cea mai dificilă. Noi vrem să facem un fotbal frumos, vrem să facem un progres in posesie.

(n.r. despre penalty-ul Lituaniei) Nu știu, nu mi se pare că îl lovește mingea”, a spus Răzvan Marin, la DigiSport.

Publicat: 16 10. 2024, 16:42
Actualizat: 16 10. 2024, 16:58