Mățel, integralist pentru Dinamo Zagreb în meciul cu Rijeka. Florentin Matei a jucat 64 de minute

Rijeka și Dinamo Zagreb, echipele la care evolueză românii Florentin Matei și Alexandru Mățel, au remizat, marți, scor 0-0, în meciul direct, cele două echipe fiind și ocupantele primelor locuri în clasamentul campionatului din Croația.

Dacă Alexandru Mățel a fost integralist pentru Dinamo Zagreb, Florentin Matei (22 de ani) a început meciul ca titular pentru Rijeka, dar a fost înlocuit de către antrenorul Matjaz Kek, în minutul 64, cu Marko Vesovic.

După acest rezultat de egalitate, Dinamo Zagreb păstrează avansul de patru puncte față de Rijeka și continuă să se afle pe primul loc al clasamentului.

După 32 de etape scurse din campionatul croat, Dinamo Zagreb conduce clasamentul, cu 73 de puncte, în timp ce Rijeka se află pe locul secund, cu 69 de puncte. Față de locul trei, ocupat de Hajduk Split, echipa la care evoluează Alexandru Mățel, fostul jucător al Astrei Giurgiu, are un avans de 18 puncte.

Florentin Matei se află la a zecea partidă jucată în campionatul croat pentru noua sa formație. Fostul jucător al Stelei a reușit deja un gol și trei pase decisive. De partea cealaltă, pentru Mățel, este a 17-a partidă din acest sezon, timp în care acesta a reușit și un gol.