Mircea Lucescu a pus tunurile pe decizia arbitrului din Lituania – România 1-2. „Am plecat cu un handicap”

România a reușit o nouă victorie importantă în UEFA Nations League, scor 1-2 pe terenul Lituaniei, iar Mircea Lucescu a pus tunurile pe decizia arbitrului.

Selecționerul echipei naționale a României este de părere că echipa lui a plecat cu handicap în partida de la Kaunas, din cauza penalty-ului primit de gazde în startul partidei.

Ce a spus Mircea Lucescu despre arbitrajul din Lituania – România

România a reușit să obțină a patra victorie consecutivă cu Mircea Lucescu pe bancă, în tot atâtea partide disputate. „Tricolorii” s-au impus în fața Lituaniei, în deplasare, scor 1-2 și sunt lideri în grupă, cu 12 puncte.

Trupa pregătită de Mircea Lucescu a avut parte de un strat dificil de meci. În minutul 4, centralul partidei a acordat lovitură de la 11 metri în favoarea Lituaniei, după un henț comis de Andrei Rațiu. Faza a fost analizată cu ajutorul VAR timp de aproximativ trei minute.

Selecționerul României s-a arătat nemulțumit de decizia luată de arbitru și crede că din această cauză echipa lui a plecat cu un handicap important în partida de la Kaunas.

„Un meci dificil, ne așteptam la acest lucru. O echipă care juca ultima șansă, încerca să nu retrogradeze în competiție. Am fost precauți, am plecat cu un handicap. Nu știu dacă a fost un penalty valabil, și arbitrul a ezitat. Am avut ocazii, acum trei zile am jucat la 30 de grade, acum am venit în aceste condiții. Acest lucru afectează randamentul jucătorilor.

Am reușit să câștigăm dueluri la mijlocul terenului și am împiedicat adversarul să își creeze spații de accelerare. Am avut ezitări, greșeli. Poate că presiunea a făcut ca uneori să luăm decizii greșite în ceea ce privește construcția jocului. Jucăm să câștigăm, avem această obligație. Orice victorie ne dă încredere pentru viitor. Eu cred că băieții, dacă vor continua pe acel drum, vor avea încredere imensă”, a declarat Mircea Lucescu, la finalul partidei cu Lituania.

Publicat: 16 10. 2024, 00:15