Momentul din minutul 65 în care Mircea Lucescu a turbat de furie, în Cipru – România, deși scorul era 0-3

SURSĂ FOTO: SPORT PICTURES

Mircea Lucescu, selecționerul României, nu și-a mai putut stăpâni furia și a răbufnit în timpul meciului cu Cipru din Liga Națiunilor.

„Il Luce” nu a mai ținut cont că echipa sa conduce cu 3-0 și a țipat la jucătorul său.

Denis Drăguș a reușit să-l scoată din minți pe Mircea Lucescu în meciul cu Cipru din Nations League.

În minutul 65, atacantul României a recuperat la mijlocul terenului o minge, a plecat pe contraatac, erau 4 contra 3, și în loc să paseze in dreapta, la Man, a tras la poartă, dar șutul a fost dezastruos. Imediat după, Mircea Lucescu a început să țipe la el, furios.

Ce a declarat Mircea Lucescu înainte de meciul cu Cipru

Mircea Lucescu, selecționerul României, a lăudat naționala Ciprului și a spus că e o echipă care dă dovadă de o ambiție extraordinară.

„Vom întâlni o echipă foarte ambițioasă… au debutat foarte bine împotriva Lituaniei, au câștigat meciul. Am văzut meciul alături de jucători. Ne-au impresionat prin forța lor de joc, agresivitate, felul în care au făcut pressing, felul în care s-au apărat și au pus dificultate.

Au avut ghinion în meciul cu Kosovo să primească acel gol din penalty și la nivelul acesta, un astfel de gol, condiționează desfășurarea partidei.

Mă aștept la o echipă bună. Sunt câțiva jucători buni în echipa Ciprului, Ioannou (n.r. Nikolas Ioannu), de la Sampdoria, care a crescut la Manchester United.

Acest Kastanos (n.r. Grigoris Kastanos), de la Verona, care joacă permanent 90 de minute. Și ceilalți, nu vreau să îi numesc pe toți. Au reușit să facă o echipă competitivă.

Toate echipele au șansa să câștige grupa. Noi am obținut cele șase puncte, dar asta nu înseamnă nimic dacă nu obținem în continuare șase puncte.

Asta e foarte important. Băieții trebuie să înțeleagă, se pregătesc pentru așa ceva. Ei au înțeles…”, a declarat Lucescu.

Publicat: 12 10. 2024, 23:26
Actualizat: 12 10. 2024, 23:34