Nicolae Dică îi ia apărarea lui Edi Iordănescu, după eșecul României în amicalul cu Slovenia: „Asta ar trebui să ne bucure!”

Nicolae Dica reactioneaza in meciul de fotbal dintre Universitatea Cluj si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Cluj Arena din Cluj Napoca, duminica 31 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Nicolae Dică, ultima dată antrenor la FCSB și fost secund al lui Mirel Rădoi la echipa națională, a analizat jocul României în partida amicală cu Slovenia.

Meciul amical dintre România și Slovenia s-a disputat joi seară, pe Cluj Arena, iar oaspeții au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Sesko, în minutul 25, respectiv Sporar, în minutul 31. Pentru tricolori a înscris Denis Drăguș, în minutul 63.

Nu mai puțin de cinci jucători a debutat selecționerul Edi Iordănescu în cadrul acestei întâlniri: Horațiu Moldovan, Bogdan Vătăjelu, Raul Opruț, Daniel Boloca și Claudiu Petrila.

România a făcut o repriză secundă mai bună decât prima parte a jocului, toată lumea a remarcat acest lucru, inclusiv selecționerul Edi Iordănescu.

Nicolae Dică i-a luat apărarea lui Edi Iordănescu după acest eșec, dar a remarcat și el că echipa națională s-a trezit târziu.

„Prima repriză a fost foarte slabă. Adversarul ne-a pus probleme, n-au reșit să ieșim din cel pressing cu doi atacanți, n-am reușit să avem posesie. Defensiv am avut probleme, au avut și alte ocazii de a marca. În afară de ce le-a spus Edi la pauză, a făcut și un lucru bun și s-a văzut. A venit cu un mijlocaș central între fundașii centrali și am făcut superioritate 3 contra 2 pentru a ieși din acel pressing. Am reușit să le punem probleme, să dăm gol, cu o execuție foarte frumoasă a lui Drăguș.

A doua repriză ne dă speranță. E punctul meu de vedere, acum voi spuneți ce vreți. Vreau să spun și de jucători. Am avut mulți tineri, o medie de vârstă de vreo 23-24 de ani. În a doua repriză, la fel, jucători tineri introduși. Asta ar trebui să ne bucure puțin. Trebuie să fie chemați în continuare dacă au evoluții bune la cluburi. Rău e că începem să jucăm de la 2-0 pentru adversar. De ce nu jucăm de la 0-0?”, a spus Nicolae Dică, la Orange Sport.

Publicat: 18 11. 2022, 21:53