Nicolae Stanciu, mesaj de luptă după ce România a scos doar o remiză cu Israel: „Meciul cu Kosovo a devenit vital! Trebuie să jucăm fotbal!”

Nicolae Stanciu in meciul de fotbal dintre Romania si Israel, din cadrul preliminariilor Campionatului European 2024, desfasurat pe Arena Nationala, sambata 9 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Nicolae Stanciu, căpitanul echipei naționale de fotbal a României, a căutat explicații după remiza din meciul cu Israel și a vorbit despre importanța următorului meci.

Nicolae Stanciu, mesaj de luptă după ce România a scos doar o remiză cu Israel

Echipa națională a României a întâlnit reprezentativa din Israel, sâmbătă seară, pe Arena Națională, în cadrul preliminariilor Campionatului European din 2024, iar partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Denis Alibec, în minutul 27, respectiv Oscar Gloukh, în minutul 53.

După această partidă, Nicolae Stanciu a recunoscut că România nu a arătat prea bine în fața Israelului și a explicat de ce meciul următor, cel cu Kosovo, a devenit „vital”.

„Am jucat cu gândul la acești oameni și cred că am făcut o primă repriză destul de bună, în care am reușit să marcăm, dar după aspectul reprizei a doua nu cred că meritam să câștigăm. Am jucat destul de fricos, poate am început să cedăm teren și involuntar să încercăm să protejăm acel rezultat, dar trebuie să fim conștienți că un 1-0 este fragil și e dificil să duci o repriză doar încercând să te aperi. Până la urmă, trebuie să ne mulțumim cu un punct, clasamentul nu se schimbă, dar meciul cu Kosovo a devenit vital, pentru că prin jocul rezultatelor am putea să cădem pe locul 3. Avem nevoie de cele trei puncte.

Trebuie să ne gândim la noi. Mai avem două zile să ne gândim la acel meci, să ne refacem bine, să fim proaspeți. Cu siguranță că putem și am dovedit că putem să fim și răi, să alergăm, să facem multe lucruri. Trebuie să jucăm fotbal cu plăcere, cu bucurie. Astăzi, cel puțin în repriza a doua, nu am făcut acest lucru. Vom juca din nou acasă și ar trebui să ne bucurăm mai mult de fotbal. Să luptăm, să ne batem, lucrurile astea le avem în noi. Trebuie să luăm cele trei puncte”, a spus Nicolae Stanciu, la Digi Sport.

În celelalte meciuri ale Grupei I, Elveția a remizat cu reprezentativa din Kosovo, scor 2-2, iar Belarus și Andorra au remizat, scor 0-0. În urma acestor rezultate, Elveția rămâne lider, cu 11 puncte, iar România se clasează pe locul secund, cu nouă puncte. Podiumul este completat de către Israel, cu opt puncte. Grupa este completată, în ordine, de către Belarus (patru puncte), Kosovo (patru puncte) și Andorra (două puncte).

După meciul cu Israel, România va întâlni Kosovo, marți, 12 septembrie, de la ora 21:45, tot pe Arena Națională.

Publicat: 10 09. 2023, 00:05
Actualizat: 10 09. 2023, 00:31