Notele fotbaliștilor lui Mircea Lucescu în România – Lituania 3-1. Cine a fost cel mai slab de pe teren

După ce s-au impus categoric în fața echipei din Lituania, 3-1, fotbaliștii români antrenați de Mircea Lucescu au fost notați în funcție de performanța de pe teren.

România a câștigat cel de-al doilea meci din a doua etapă din Liga Națiunilor, iar jucătorii care au înscris au fost Valentin Mihăilă (4), Răzvan Marin (penalty, minutul 87), respectiv Alexandru Mitriță (90+2).

Astfel, cea mai mare notă a primit-o Nicolae Stanciu, respectiv 7,9, în timp ce Andrei Rațiu a primit doar 6,2.

Ce note au primit fotbaliștii lui Mircea Lucescu în România – Lituania 3-1. Care este fotbalistul cu cea mai mică notă de pe teren

România a reușit să iasă învingătoare și după al doilea meci din Liga Națiunilor. Potrivit Sofa Score, fotbaliștii au avut o medie de 7,07.

Notele tuturor jucătorilor au fost următoarele: Ștefan Târnovanu: 7,8, Andrei Rațiu: 6,2, Radu Drăgușin: 6,6, Andrei Burcă: 6,7, Nicușor Bancu: 6,6, Nicolae Stanciu: 7,9, Marius Marin: 6,7, Răzvan Marin: 7,4, Dennis Man: 7,3, Denis Drăguș: 6,5, Valentin Mihăilă: 7,4, Darius Olaru: 7, Ianis Hagi: 7,3, Alexandru Mitriță: 7,4, Denis Alibec: 7,2.

Ce a scris presa din Ungaria, după meciul România – Lituania, scor 3-1. „Românii au rămas în fruntea grupei”

Jurnaliștii maghiari au dat verdictul după meciul dintre România – Lituania, care s-a soldat cu victoria „tricolorilor”.

„În meciul de la București, nici primul gol nu a trebuit să aștepte mult, Valentin Mihailă a adus în avantaj România în minutul patru din pasa lui Nicolae Stanciu. În continuare, lituanienii, ultimii în grupă, s-au ținut surprinzător de bine și au reușit să egaleze în minutul 34 prin Armandas Kucys. Repriza secundă nu a oferit emoție multă vreme. În primul rând, golul lituanienilor a fost anulat din cauza unui fault, în schimb românii au trecut din nou în avantaj grație reușitei lui Răzvan Marin din minutul 88, iar Alexandru Mitriță a marcat în prelungiri, asigurând victoria cu 3-1 pe teren propriu. Cu acest succes, românii au rămas în fruntea grupei”, au scris jurnaliștii maghiari de la nemzetisport.

România a câștigat decisiv și meciul cu Kosovo, 3-0, astfel că echipa națională este lider în Nations League după aceste două etape.

România – Cipru – 18 noiembrie 2024, 21:45

După meci, selecționerul Lituaniei a răbufnit la adresa arbitrajului.

„România e puternică, să îşi rezolve meciul pe teren, fără ajutorul cuiva. Terenul a fost mai slab decât jocul în sine. Nu consider că arbitrul a influenţat, ci doar că (n.r. – România) are calitate fără a avea nevoie de ajutorul cuiva, teren, noroc. Am avut acest gol anulat, eu consider că a fost gol valabil”, a declarat Edgaras Jankauskas, la Prima TV.

Publicat: 10 09. 2024, 11:25