Porecla cu care s-a ales Valentin Mihăilă în presa din Elveția, după ce a salvat naționala României

valentin mihaila elvetia romania

Valentin Mihăilă a fost eroul „tricolorilor” la Lucerna, după ce a egalat pe final în Elveția – România 2-2.

Valentin Mihăilă a fost eroul României în Elveția, unde „tricolorii” au smuls un punct nesperat. După ce gazdele au condus încă de la pauză cu 2-0, au dominat și s-au jucat cu ocaziile, fotbalistul celor de la Parma a dat două goluri pe final, când s-a și accidentat.

Valentin Mihăilă a început meciul de la Lucerna pe banca de rezerve și a fost aruncat în luptă de selecționerul Edi Iordănescu în minutul 57, când l-a înlocuit pe Ianis Hagi.

„Arma secretă” a echipei naționale a României s-a ales cu o poreclă nouă după cele două goluri marcate în poarta lui Yann Sommer, „Jokerul”.

„Cu România a fost altfel decât cu Andorra. «Jokerul» Mihăilă a înscris în minutul 89 pentru 1-2, când Freuler a adormit. Apoi, jucătorii din Carpați ne-au ‘supt sângele’. Iar noi i-am ajutat să o facă”, se arată în articolul publicației elvețiene Blick.

Valentin Mihăilă le-a răspuns contestatarilor, după Elveția – România 2-2

Eroul „tricolorilor” în Elveția – România, Valentin Mihăilă, a transmis după finalul meciului de la Lucerna că echipa națională trebuie susținută în permanență, și nu contestată. Fotbalistul Parmei a spus că vrea să tragă, astfel, un semnal de alarmă înaintea următoarelor meciuri din preliminariile CE 2024.

„Noi am avut încredere în noi, cu toate că… majoritatea oamenilor din România nu prea au încredere în noi. Zic că suntem slabi, că e o naţională mică. Am demonstrat că… în prima repriză am jucat destul de slab, dar cu toţii ştiu că Elveţia e o forţă a Europei. A doua repriză am prins încredere. Probabil că a doua repriză s-au mai relaxat puţin şi am prins noi aripi. Vreau să fac aşa… să dau un semn, pentru că…suntem o echipă mică, cum spun toţi… dar aveţi încredere în noi, pentru că alţii nu aveţi! Dacă aveţi alţii, de ce nu chemaţi alţii?

Credeţi în noi pentru că suntem o ţară, credeţi în noi! Dacă nu am fi noi, ar fi alţii. Vreau să aveţi încredere în noi pentru că suntem o ţară. Toţi vrem la EURO. Am auzit critici pentru că ne-am bucurat că s-a anulat golul în Kosovo. Dar ce voiaţi, să plângem? Să nu ne bucurăm că se anulează golul?”, a declarat Valentin Mihăilă, la finalul meciului Elveția – România.

Publicat: 20 06. 2023, 17:22