Presa din Italia a reacționat după Kosovo – România 0-3. Ce a remarcat Gazzetta dello Sport

Fotbalistii romani Adrian Rus, Adrian Șut, Ianis Hagi, Ştefan Târnovanu, Marius Marin, Bogdan Racoviţan, Denis Alibec, Răzvan Marin, Nicolae Stanciu, Darius Olaru si Radu Drăgușin saluta galeria dupa meciul dintre Romania si Ucraina, din cadrul UEFA EURO 2024, desfasurat pe Fussball Arena din Munchen, luni 17 iunie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Presa din Italia a reacționat după Kosovo – România 0-3, iar remarca făcută de Gazzetta dello Sport este una aparte.

Naționala României a trecut fără emoții de selecționata din Kosovo, iar mai mulți jucători ce evoluează în primele două divizii din Italia au jucat pentru naționala antrenată de Mircea Lucescu, cu Dennis Man într-o formă de zile mari. Gazzetta dello Sport a caracterizat naționala României ca pe una a „italienilor” datorită numărului mare de fotbaliști care evoluează în „cizmă”.

Gazzetta dello Sport a reacționat după Kosovo – România 0-3

În primul „11” introdus de Mircea Lucescu pe teren s-au aflat jucătorii Parmei, Dennis Man și Valentin Mihăilă, Răzvan Marin, legitimat la Cagliari, dar și Marius Marin, care este jucătorul celor de la Pisa. Toți au contribuit la evoluția foarte bună pe care România avut-o în partida cu Kosovo, iar Gazzetta dello Sport a reacționat caracterizând naționala lui Mircea Lucescu drept „România italienilor”. Dennis Man a marcat în minutul 40 al partidei și a obținut penalty-ul transformat de Răzvan Marin, în timp ce Valentin Mihăilă a lovit bara de două ori și a contribuit decisiv la golul marcat de Denis Drăguș în minutul 82.

„Echipa lui Lucescu doboară Kosovo, la care joacă Rrahmani și Vojvoda. Man a dus scorul la 1-0 în prima repriză, Marin a dublat avantajul, iar în Mihăilă a pasat decisiv pentru 3-0”, au scris cei de la Gazzetta dello Sport.

Gică Popescu este convins că Dennis Man va prinde transferul carierei

Dennis Man are parte de un start de sezon de excepție, după ce a marcat pentru Parma în partidele cu Fiorentina și AC Milan. Prestațiile bune au continuat și la echipa națională a României, iar Gică Popescu este de părere că un sezon cu evoluții constante îi poate aduce lui Man transferul către o echipă de top din Europa, așa cum este Juventus.

„(n.r. despre transferul lui Man la Juventus) E bine să se vorbească şi este bine să plece de la Parma la Juventus, pentru că este un nivel mai sus. Juventus, Inter, Roma… Este propus să fie numit jucătorul lunii august în fotbalul italian, ceea ce este extraordinar. O echipă din Liga a 2-a. Este important că a rămas la club, că nu a plecat după ce a avut alte oferte. Are un început de sezon incredibil. Şi el, şi Mihăilă sunt jucătorii cei mai importanţi din atacul Parmei. O fac foarte bine şi la echipa naţională, i-am văzut foarte, foarte montaţi. Cei mai periculoşi atacanţi ai noştri pe toată durata meciului”, a spus Gică Popescu, potrivit as.ro.

Publicat: 08 09. 2024, 11:02