Presa din Kosovo a reacționat după ce Adrian Mutu a făcut o comparație dură între Dennis Man şi Edon Zhegrova

Vezi galeria foto - 5 poze

Adrian Mutu a făcut o comparație dură între Dennis Man şi Edon Zhegrova, iar presa din Kosovo a reacționat imediat.

Dennis Man a fost cel mai bun am al naționalei României în victoria cu 3-0 de la Priștina, în fața celor din Kosovo.

Ce a scris presa kosovară după comparația dură a lui Adrian Mutu între Dennis Man şi Edon Zhegrova

Atacantul echipei italiene Parma a deschis scorul în minutul 40, la capătul unei acțiuni personale, iar în mintuul 51 a scos penalty-ul din care Răzvan Marin a majorat diferența. De partea cealaltă, starul lui Lille, Edon Zhegrova, a fost ca și inexistent.

„Nu știu ce s-a întâmplat cu Zhegrova. Doar că face acele lucruri… Bancu l-a distrus. Nici măcar nu a mișcat. Românul i-a permis să facă unele lucruri, dar care nu înseamnă nimic în fotbal.

Se uita ca la o oglindă la Bancu și-l admira cât de frumos a lovit mingea cu călcâiul. Practic, Zhegrova a văzut pe viu cum trebuie să evolueze un jucător de bandă. În acest moment, Dennis Man este cu un cap peste Zhegrova”, a declarat Mutu, potrivit Gazeta Express.

Zhegrova nu a tras niciun șut pe poarta apărată de Florin Niță în meciul de la Priștina

Edon Zhegrova a fost unul dintre cei mai slabi jucători din tabăra celor de la Kosovo. A stat 81 de minute pe teren și a atins mingea de 48 de ori, dar a dat numai trei pase eficiente. A centrat de cinci ori, dar numai de două ori mingea a ajuns la colegi și nu a tras niciun șut pe poartă.

De partea cealaltă, Man a jucat 78 de minute, fiind înlocuit cu Florinel Coman. A șutat de două ori pe poartă, înscriind un gol, dar a scos penalty-ul din care Răzvan Marin a dus scorul la 2-0.

22 dintre cele 23 de pase pe care le-a dat au fost eficiente, a câșltigat patru dueluri la sol și unul aerian, fiind faultat de două ori.

Man a marcat trei goluri în cele cinci meciuri oficiale jucate în acest sezon

Dennis Man are un debut excelent de sezon. În primele două etape din Serie A, Parma, nou-promovată, a remizat cu Fiorentina, 1-1, și a învins AC Milan, cu 2-1, de fiecare dată pe teren propriu. Internaționalul român a înscris în ambele confruntări primul gol al echipei la care este legitimat. De asemenea, a fost pe teren și în Parma – Palermo 0-1 din Cupa Italiei și Napoli – Parma 2-1 din campionat.

În afară de meciul României de la Priștina, în Grupa C2 din Liga Națiunilor a mai avut loc o partidă. Cipru a învins Lituania, în deplasare, cu 1-0, ca urmare a reușitei lui Pittas, în minutul 34, după o pasă primită de la Tzionis.

Ca urmare, România este lider, cu trei puncte și golaveraj 3-0. Următorul meci al naționalei țării noastre are loc luni, 9 septembrie, pe Stadionul Steaua, de la ora 21:45, cu Lituania.

Publicat: 08 09. 2024, 17:35