România „made in Parma”. Valentin Mihăilă a scos un penalty în meciul cu Cipru și Răzvan Marin a transformat pentru 2-0

SURSĂ Sportpictures

România este „made in Parma” în meciul pe care îl dispută în seara de 12 octombrie 2024, în fața naționalei din Cipru, în UEFA Nations League.

Valentin Mihăilă a reușit să scoată un penalty pentru „tricolori”, în minutul 25 al partidei, iar Răzvan Marin a transformat fără emoții și a dus scorul la 2-0.

Jucătorii Parmei fac spectacol pentru România

România și Cipru se întâlnesc în seara de 12 octombrie 2024 în a treia etapă din UEFA Nations League, iar fotbaliștii români care evoluează în Serie A au reușit să facă un real spectacol în prima parte a partidei. Dennis Man, jucătorul celor de la Parma, a deschis scorul pentru „tricolori” în minutul 16 al partidei. În minutul 25 a fost rândul lui Valentin Mihăilă, tot de la Parma, să iasă în evidență. Acesta a obținut o lovitură de la 11 metri, care a fost transformată fără emoții de către Răzvan Marin, fotbalistul celor de la Cagliari, care a șutat puternic în stânga portarului și a dus scorul la 2-0.

Răzvan Marin a reușit să înscrie și în ultima etapă din Serie A, tot din lovitură de la 11 metri, în remiza înregistrată de Cagliari pe terenul celor de la Juventus Torino, scor 1-1. „Tricolorul” a fost introdus în teren în minutul 65 al partidei, iar în minutul 88 a executat perfect o lovitură de la 11 metri, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj.

România a început perfect în UEFA Nations League. Trupa pregătită de Mircea Lucescu a înregistrat două victorii importante, 0-3 pe terenul naționalei din Kosovo și 3-1, pe teren propriu, în fața Lituaniei.

Lotul convocat de Mircea Lucescu

Portari: Florin Niță (1), Horațiu Moldovan (12), Ștefan Târnovanu (16)
Fundași: Andrei Rațiu (2), Radu Drăgușin (3), Cristi Manea (4), Virgil Ghiță (5), Alex Chipciu (8), Nicușor Bancu (11), Andrei Burcă (15)
Mijlocași: Marius Marin (6), Nicolae Stanciu (10), Ianis Hagi (14), Răzvan Marin (18), Darius Olaru (21), Alex Mitriță (22), Deian Sorescu (23)
Atacanți: Denis Alibec (7), George Pușcaș (9), Valentin Mihăilă (13) , Florinel Coman (17), Denis Drăguș (19), Dennis Man (20)

Publicat: 12 10. 2024, 22:24
Actualizat: 12 10. 2024, 22:25