România o ia la vale: cade în clasament chiar și când nu pierde! Pe ce loc a ajuns naționala, după dubla cu Kosovo și Elveția

România ia o la vale în clasamentul FIFA și a ajuns pe locul 47, după ce formația antrenată de Edi Iordănescu a remizat în Kosovo, scor 0-0, iar apoi a reușit să evite înfrângerea și în Elveția, scor 2-2.

România, pe locul 47 în clasamentul FIFA

Dacă România este pe locul 47, Argentina, Franța și Brazilia alcătuiesc podiumul, în timp ce Elveția se află pe poziția a 12-a, aproape de Portugalia și Spania.

155 (153). Andorra 1.022,3

Edi Iordănescu a dat cărțile pe față după meciurile României: „Focusul a fost pe Kosovo!”

Edi Iordănescu a recunoscut că „focusul a fost pe Kosovo”, acolo unde România a sperat să ia toate punctele.

„Este o realitate. Eu totuși sunt, cu siguranță, singurul, alături de colegii mei din staff, care am studiat îndelung Elveția, am fost după ea și în Qatar. E o echipă care nu mai are nevoie de prezentări individuale, o echipă care în medie are undeva 750 de pase pe joc, cu o consistență fantastică, și-a subordonat efectiv toți adversarii, cifrele astea le-am visat și noaptea. Mi-am dorit foarte tare, dar eram conștient că este extrem de greu să revii de la 2-0, însă bucuria este cu atât mai mare. Deciziile pe care le-am luat pe parcursul jocului au fost exclusiv ofensive.

Ne așteptam la o echipă cu personalitate, care, spre deosebire de noi, a avut un meci mai facil în Andorra, pe un teren bun, și-au menajat jucătorii. Noi am avut timp puțin spre deloc să pregătim meciul. Focusul a fost pe Kosovo, era jocul teoretic mai accesibil și un contracandidat direct. Pot să spun, Kosovo a suferit foarte tare în Belarus, Kosovo au depus efort cu noi”, a spus Edi Iordănescu, la ProSport Live.

Meciul dintre Elveția și România s-a jucat în cadrul rundei a patra a preliminariilor pentru EURO 2024. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după golurile marcate de către Zeki Amdouni, în minutele 28, respectiv 41 și, pentru tricolori, Valentin Mihăilă, în minutele 89 și 90+2.