Selecționerul Lituaniei a făcut prăpăd după eşecul cu România. L-a atacat frontal pe arbitru: „Să câştige fără ajutor”

SURSA FOTO: SPORT PICTURES

Edgaras Jankauskas (49 de ani), selecționerul care se află pe banca Lituaniei din februarie 2023, s-a declarat dezamăgit de felul în care s-a desfășurat jocul de la București, pierdut de elevii săi cu 1-3 împotriva României, iar după meci nu a ezitat să îi critice pe arbitri.

Partida din etapa 2 a grupelor din Liga Națiunilor a fost decisă în ultimele minute, când VAR a intervenit și a contribuit la luarea a două decizii favorabile pentru fotbaliștii lui Mircea Lucescu.

Edgaras Jankauskas a izbucnit după România – Lituania 3-1. Ce a spus selecționerul oaspeților despre arbitri

Naționala de fotbal a României a ieșit învingătoare și din al doilea meci jucat în actuala campanie de Liga Națiunilor. După victoria cu 3-0 din Kosovo, „tricolorii” lui Mircea Lucescu au învins-o pe Lituania la București, scor 3-1.

Însă, partida a fost mult mai dificilă decât cea de la Priștina și, totodată, mult mai dificilă decât a lăsat să pară scorul de pe tabelă. Pe lângă faptul că oaspeții ne-au dominat o bună bucată din timp, în minutul 78, la scorul de 1-1, naționala României a avut parte de o primă decizie favorabilă a brigăzii de arbitri. Lituania a dus scorul la 2-1 în favoarea ei, după ce Antanavicius a înscris cu capul din careul de 6 metri. Însă, VAR a intervenit, iar arbitrul de centru a mers la margine pentru a revedea faza. După câteva zeci de secunde, timp în care a analizat contactul dintre Antanavicius și Târnovanu, „centralul” a decis să fluiere fault în atac și a anulat golul oaspeților.

Doar câteva clipe mai târziu, în minutul 85, Ianis Hagi a căzut în careul advers după un contact la nivelul picioarelor cu un adversar. „Centralul” nu a dictat penalty, însă a fost semnalat din nou din camera VAR pentru a veni să revadă faza. Verdictul a fost din nou favorabil României, deoarece s-a decis acordarea unei lovituri de la 11 metri pentru „tricolori”. Răzvan Marin a transformat cu succes penalty-ul în minutul 87, moment în care oaspeții s-au prăbușit din punct de vedere moral. România a mai înscris o dată în minutul 90+2, prin Mitriță, iar scorul final al confruntării a fost 3-1.

După meci, selecționerul Lituaniei a fost întrebat despre arbitraj și inițial a încercat să evite subiectul. Ulterior, Edgaras Jankauskas a izbucnit și a spus sincer care este părerea lui:

România e puternică, să îşi rezolve meciul pe teren, fără ajutorul cuiva. Terenul a fost mai slab decât jocul în sine. Nu consider că arbitrul a influenţat, ci doar că (n.r. – România) are calitate fără a avea nevoie de ajutorul cuiva, teren, noroc. Am avut acest gol anulat, eu consider că a fost gol valabil”, a spus Edgaras Jankauskas, la Prima TV.

Gazonul l-a nemulțumit

Gazonul din Ghencea a fost execrabil și nu doar cei din Lituania s-au plâns de el. Atât selecționerul României, cât și fotbaliștii naționalei au avut ceva de reproșat în ceea ce privește suprafața de joc, care a fost aproape impracticabilă.

În momentul în care a fost întrebat explicit despre acest detaliu, Edgaras Jankauskas nici nu s-a mai obosit să comenteze și a transmis doar:

Dumneavoastră ce credeţi?!”, a spus selecționerul Lituaniei, la microfonul Prima TV.

În final, Jankauskas a fost întrebat și despre situația din grupă după primele două etape, iar tehnicianul a transmis răspicat că România e favorită la câștigarea primului loc:

Nu sunt oracol, dar România ar trebui să câştige această grupă”, a încheiat Edgaras Jankauskas.