Shaqiri e în stare de șoc după Elveția – România 2-2! Lovitura a venit de unde nu se aștepta și l-a năucit: „Nu știu exact ce s-a întâmplat!”

România a egalat-o pe Elveția în minutele de prelungire, iar Xherdan Shaqiri, jucătorul care o cataloga pe echipa lui Edi Iordănescu drept o națională mică, s-a arătat a fi extrem de dezamăgit.

Naționala României l-a făcut pe Xherdan Shaqiri să își „înghită” cuvintele: „Nu trebuia să se întâmple aşa ceva”

România a obținut o remiză și a reușit să întoarcă rezultatul cu Elveția, scor 2-2, în preliminariile pentru EURO 2024. Înainte de partida de la Lucerna, Xherdan Shaqiri a dat de înțeles că naționala lui Edi Iordănescu este o echipă mică, însă a spus că nu trebuie subestimată. Totuși, naționala din Țara Cantoanelor exact asta a și făcut.

Tricolorii au fost conduși până în minutul 89, însă atunci s-a produs minunea. Valentin Mihăilă, jucător care a fost introdus în repriza secundă, a fost ca un adevărat erou pentru români și a reușit să marcheze două goluri.

După meciul incendiar de pe Swissporarena, Xherdan Shaqiri a rămas înmărmurit și total fără cuvinte. Fotbalistul celor de la Chicago Fire nu înțelege cum Elveția a putut să scape această victorie printre degete.

„Este extrem de dezamăgitor să pierdem un avans de două goluri. Nu avea voie să ni se întâmple aşa ceva, mai ales acasă. Nu ştiu exact ce s-a întâmplat, însă am fost prinşi pe contraatac de două ori. Nu trebuia să se întâmple aşa ceva.

Ce s-a întâmplat nu are nicio legătură cu schimbările făcute. Până la urmă, la echipa naţională joacă cei mai buni fotbalişti, deci nu contează cine a intrat. Trebuie să performezi când intri pe teren. A fost vina noastră că am pierdut avansul de două goluri, le-am făcut un cadou adversarilor.

Totuşi, am făcut un joc bun, mai ales în prima repriză. Suntem în continuare pe drumul cel bun şi trebuie să luăm ce este pozitiv din acest joc, iar în viitor să ne îmbunătăţim. Obiectivul este Germania. Nu am pierdut meciul, dar se simte ca un eşec”, a declarat Xherdan Shaqiri, potrivit SRF.

Xherdan Shaqiri, mesaj dur pentru naționala României. Elvețianul a comparat-o cu reprezentativa Andorrei: „Aceste echipe mici vor să și joace”

Înainte de meciul dintre Elveția și România, Xherdan Shaqiri a numit-o „echipă mică” pe naționala lui Edi Iordănescu, însă a ținut să precizeze că nu trebuie subestimată.

„Cel mai mare pericol este să ne subestimăm adversarii. Echipele mici au devenit mai bune decât înainte, pentru că lucrează foarte serios și ne analizează meciurile.

De exemplu, cei din Andorra au fost o echipă foarte diferită față de ultima dată când îi întâlnisem. Acum, aceste echipe mici vor să și joace, să aibă posesie. Trebuie să rămânem puternici din punct de vedere mental”, a spus Xherdan Shaqiri, la conferința de presă.

Publicat: 20 06. 2023, 10:54
Actualizat: 20 06. 2023, 11:08