Stranieri în week-end | Antal, Florentin Matei și Hoban au marcat, Torje a ratat un penalty, Grigore a fost eliminat. Record negativ pentru Pantilimon în Premier League

Odată trecută dubla cu Ungaria și Grecia, stranierii români au revenit la echipele de club în week-end-ul proaspăt încheiat. Unii au avut evoluții apreciate, alții au dezamăgit sau au stabilit recorduri negative în campionatele în care evoluează.

Liviu Antal (Hapoel Tel Aviv), Florentin Matei (Volyn Luțk) și Ovidiu Hoban (Hapoel Beer Sheva)  sunt stranierii români care și-au trecut numele pe lista marcatorilor, în timp ce Gabi Torje (Osmanlispor) trece la rubrica dezamăgiri, după un penalty ratat în ultimele minute ale meciului dintre Osmanlispor și Konyaspor. ProSport vă prezintă situația fotbaliștilor români care joacă în străinătate și care ar putea reprezenta o soluție pentru Anghel Iordănescu în vederea ultimelor partide din preliminariile EURO 2016, cu Finlanda (8 octombrie) și Insulele Feroe (11 octombrie).

PORTARI

CIPRIAN TĂ‚TĂ‚RUȘANU (FIORENTINA) continuă seria de meciuri fără gol primit începută în tricoul naționalei. Sâmbătă, în etapa a treia din Serie A, a închis poarta echipei sale în meciul câștigat cu Genoa, 1-0 pe teren propriu. A avut puțin de lucru, terminând partida cu o singură intervenție și este sigur în continuare de postul de titular.

COSTEL PANTILIMON (SUNDERLAND) a avut parte de un meci liniștit până în minutul 82, contra lui Tottenham. A primit singurul gol al partidei de la Ryan Mason, după o fază în care nu i se poate reproșa nimic. La faza golului l-a accidentat pe mijlocașul londonez, care nu a mai putut continua partida și, mai important, a devenit portarul din Premier League cu cele mai multe goluri încasate: 11 în primele cinci etape.

Pantilimon a primit un gol de la Mason și l-a accidentat pe mijlocașul lui Tottenham.

FUNDAȘI

VLAD CHIRICHEȘ (NAPOLI) a jucat în toate cele 90 de minute ale egalului pe care echipa sa l-a obținut pe terenul lui Empoli, scor 2-2. Chiar dacă Napoli a primit două goluri nu se face vinovat la niciunul. Duce în continuare lupta pentru titularizare cu Kalidou Koulibaly, în timp ce spaniolul Raul Albiol, cu care a făcut pereche în centrul defensivei pentru a doua oară în acest sezon, pare coordonatorul apărării.

ALEXANDRU MĂ‚ȚEL (DINAMO ZAGREB) are de înfruntat un adversar puternic pentru postul de fundaș dreapta al echipei croate. Ivo Pinto, fostul apărător de la CFR Cluj, i-a luat fața în ultima etapă, când Dinamo s-a impus categoric, scor 4-0, în deplasarea de la Lokomotiv,  meci în care portughezul a oferit o pasă decisivă. Văzut ca o posibilă alternativă pentru banda dreaptă a defensivei echipei naționale, fostul fundaș de la Astra  a rămas pe banca de rezerve, la fel cum s-a întâmplat în jumătate dintre meciurile scurse din campionatul croat.

RADU ȘTEFAN (LAZIO) și-a mai trecut în cont un meci ca integralist, în victoria obținută de echipa sa, 2-0 pe teren propriu cu Udinese, echipa fostului stelist Thereau. E sigur de postul de fundaș stânga în echipa lui Stefano Pioli.

IASMIN LATOVLEVICI (GENCLERBIRLIGI) a luat din nou loc pe banca de rezerve, pentru al doilea meci consecutiv, antrenorul Mehmet Ozdilek bazându-se pe serviciile mai tânărului Ugur Ciftci în banda stângă a apărării. Echipa sa a pierdut din nou, 2-3 pe terenul lui Bursaspor, și ocupă primul loc retrogradabil în campionatul Turciei.

DRAGOȘ GRIGORE (AL SAILIYA) a dezamăgit la echipa de club după două meciuri aproape perfecte cu Ungaria și Grecia. A fost eliminat după două cartonașe galbene primite în decurs de trei minute, iar formația sa a pierdut, scor 0-4, primul meci din campionatul Qatarului.

Impecabil la echipa națională, Dragoș Grigore a dezamăgit la revenirea în Qatar.

COSMIN MOȚI (LUDOGOREȚ) rămâne în continuare unul dintre cei mai constanți jucători ai echipei bulgare. În week-end, a fost singurul titular din tripleta română de la Ludogoreț, în meciul pe care echipa bulgară l-a terminat la egalitate, 0-0 cu Beroe, și are opt meciuri ca integralist din tot atâtea posibile în startul stagiunii.

DORIN GOIAN (ASTERAS TRIPOLIS) e unul dintre jucătorii valoroși ai grecilor. A purtat pentru a treia oară banderola în acest sezon și a rămas din nou 90 de minute pe teren. A primit și al doilea cartonaș galben al stagiunii, în minutul 34, iar echipa sa a terminat la egalitate, scor 1-1, pe terenul lui Kalloni.

RĂ‚ZVAN RAȚ (RAYO VALLECANO) s-a întors în Spania, după un sezon petrecut la PAOK, în Grecia, iar în meciul cu Deportivo la Coruna, pierdut de echipa sa pe teren propriu, scor 1-3, a fost doar rezervă. Va mai avea nevoie de una sau două săptămâni pentru a reveni la un ritm competitiv.

MARIUS CONSTANTIN (JIANGSU SAINTY) a fost lăsat pe bancă de Dan Petrescu după patru meciuri consecutive în care a fost integralist. Echipa celor doi români a remizat pe teren propriu, 1-1, cu Tianjin Teda, formație la care evoluează Cristi Tănase.

MIJLOCAȘI

ALEXANDRU MAXIM (STUTTGART) trece alături de echipa sa printr-o perioadă foarte dificilă. Stuttgart e penultima în Bundesliga, fără vreun punct adunat în primele patru etape ale noului sezon. În înfrângerea cu Hertha, 1-2, fostul fotbalist al Pandurilor a prins doar 23 de minute, intrând pe final în locul lui Kostic. De altfel, debutul de sezon e unul de coșmar pentru Maxim, care a strâns doar 38 de minute în primele patru runde, nereușind să-și găsească locul în linia ofensivă a formației antrenate de Alexander Zorniger.

ANDREI PREPELIȚĂ‚ (LUDOGOREȚ) a început ca rezervă meciul din campionatul Bulgariei cu Beroe, dar și-a făcut apariția pe teren în minutul 46, după două meciuri consecutive în care nu a prins niciun minut.

ERIC BICFALVI (LIAONING WHOWIN) s-a impus deja ca titular în campionatul Chinei, iar în ultima etapă a fost înlocuit după 60 de minute, în victoria echipei sale, 1-0 cu Beijing Gouan. Se află totuși departe de forma arătată în Ucraina.

GABRIEL TORJE (OSMANLISPOR) a fost din nou titular, după un gol și o pasă decisivă în ultimele două etape. Contra lui Konyaspor, fosta sa echipă, a ratat un penalty pe finalul meciului, în minutul 85, ratând astfel șansa de a egala. Osmanlispor a pierdut în cele din urmă, scor 1-2, după ce intrase în avantaj la pauză.

După două etape excelente în Turcia, Torje a ratat un penalty.

FLORENTIN MATEI (VOLYN LUȚK) continuă să strălucească în campionatul Ucrainei. În week-end a jucat din nou foarte bine și a fost decisiv pentru echipa sa, marcând primul gol al victoriei, scor 2-1, contra lui Cernomoreț Odesa. E golgheterul echipei ucrainene, cu trei goluri în primele șapte etape, la egalitate cu Didenko.

LIVIU ANTAL (HAPOEL TEL AVIV) a deschis scorul pentru echipa sa, în minutul 44 al meciului terminat la egalitate, 1-1 cu Maccabi Netanya, apoi a fost schimbat în minutul 55.

OVIDIU HEREA (SKODA XANTHI) a fost titularizat de Răzvan Lucescu pentru a doua oară de la sosirea în Grecia. A petrecut 69 de minute pe teren fără vreo realizare notabilă. Echipa celor doi români a învins, totuși, pe terenul lui Atromitos, scor 1-0, și ocupă locul șapte în clasament, după trei etape.

RĂ‚ZVAN COCIȘ (CHICAGO FIRE) a început ca rezervă meciul peirdut de echipa sa, 2-3 cu New York Red Bulls și și-a făcut apariția pe teren abia în minutul 72, dar nu a mai putut schimba rezultatul meciului.

OVIDIU HOBAN (HAPOEL BEER SHAVA) a prins doar 28 de minute în meciul din week-end, dar a avut timp suficient pentru a marca, la puțină vreme după ce a intrat pe teren. A înscris golul de 2-1, în minutul 72, iar echipa sa a câștigat cu scorul de 3-2, urcând astfel pe locul al treilea în clasamentul din Israel.

CLAUDIU BUMBA (HAPOEL TEL AVIV) s-a transformat deja în jucător de bază la echipa din Israel la care e coleg cu Liviu Antal și Mihai Pintilii. Pentru al treilea meci consecutiv a fost folosit 90 de minute, dar nu a ieșit în evidență.

CRISTI TĂ‚NASE (TIANJIN TEDA) își continuă chinul în China, unde a devenit rapid rezervă de lux la echipa de pe locul 15. În week-end, legendarul Arie Haan l-a ținut tot meciul pe bancă, după ce în precedentele două meciuri adunase doar 12 minute.

MIHAI PINTILII (HAPOEL TEL AVIV) este, la fel ca Liviu Antal și Claudiu Bumba, unul dintre jucătorii pe care antrenorul echipei israeliene se bazează. A jucat din nou 90 și a devenit sigur pe locul de titular în centrul liniei de mijloc.

ATACANȚI

FLORIN ANDONE (CORDOBA) a revenit printre titulari, după lipsa cauzată de acțiunea echipei naționale. Are un start mai puțin reușit de sezon în Segunda Division, iar în week-end a terminat al treilea meci ca integralist, nereușind să-și treacă încă numele pe lista marcatorilor. Cordoba e la mijlocul clasamentului în liga a doua din Spania, cu șase puncte adunate în primele patru etape, în urma victoriei de pe terenul Zaragozei, 1-0.

ROMEO SURDU (MILSAMI ORHEI) a stat pe teren 85 de minute în înfrângerea suferită de echipa sa, 0-2 pe teren propriu cu Zimbrul Chișinău.

RAUL RUSESCU (OSMANLISPOR) a jucat puțin în meciul cu Konyaspor, fiind introdus pe teren abia în minutul 70, în locul camerunezului Webo.

*** Lucian Sânmărtean (Al Ittihad),  Ciprian Marica (Konyaspor), Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Claudiu Keșeru (Ludogoreț), Gicu Grozav (Terek Groznâi), Sergiu Buș (Sheffield Wednesday), Cristi Bud (Milsami Orhei) și George Puscaș (Bari) nu s-au aflat în lot sau echipele lor nu au jucat în week-end.