Umilință totală pentru Edi Iordănescu și fotbaliștii săi! Cât e raportul posesiei în meciul Elveția – România, în minutul 38, la scorul de 1-0! Comentatorii au răbufnit în direct: „Și Guardiola ar fi invidios”

Amdouni a deschis scorul la Lucerna
Vezi galeria foto - 8 poze

Inevitabilul s-a produs. Toată lumea o vedea favorită pe Elveția, inclusiv selecționerul și jucătorii elvețieni s-au declarat favoriți în fața României și au arătat acest lucru încă din prima repriză.

Umilință totală pentru Edi Iordănescu și fotbaliștii săi! Cât e raportul posesiei în meciul Elveția – România

Meciul dintre Elveția și România s-a jucat luni seară, în cadrul rundei a patra a preliminariilor pentru EURO 2024, pe Stadionul „Swissporarena” din Lucerna, și s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după golurile marcate de către Zeki Amdouni, în minutele 28, respectiv 41 și, pentru tricolori, Valentin Mihăilă, în minutele 89 și 90+2.

Elveția a deschis scorul în minutul 28, prin reușita lui Amdouni, astfel că tactica defensivă a selecționerului Edi Iordănescu a funcționat mai puțin de jumătate de oră.

În minutul 38, la scorul de 1-0 pentru elvețieni, raportul posesiei era 74% – 26% în favoarea echipei lui Murat Yakin.

„Și Guardiola ar fi invidios”, a fost reacția unuia dintre comentatorii acestei partide în momentul în care a văzut această statistică.

În minutul 41, a venit și golul al doilea al elvețienilor. Același autor, Zeki Amdouni, atacantul în vârstă de 22 de ani al lui FC Basel, l-a învins din nou pe Horațiu Moldovan.

Echipele în Elveția – România:

Elveția: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez – Fernandes, Zakaria, Xhaka, Freuler – Shaqiri, Amdouni, Vargas

Rezerve: Mvogo, Kobel – Garcia, Seferovic, Steffen, Zuber, Sow, Bislimi, Zesiger, Zeqiri, Aebischer, Schar
Selecționer: Murat Yakin

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 15. Burcă, 3. Drăgușin, 23. Sorescu – 11. Hagi, 22. Screciu, 10. Stanciu-cpt., 19. Coman – 7. Alibec.
Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Țicu, 6. Băluță, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 13. Mihăilă, 14. M. Marin, 17. Rus, 18. Olaru, 20. Man, 21. Moruțan
Selecționer: Edward Iordănescu