VAR strălucit: penalty pentru România după un fault asupra lui Ianis Hagi!

VAR incredibil: lovitură de la 11 metri pentru România după un fault comis asupra lui Ianis Hagi.

România a câștigat partida cu Lituania, scor 3-1, în etapa cu numărul doi din Liga Națiunilor.

Cei care au marcat pentru România în acest duel au fost Valentin Mihăilă, în minutul 4 al confruntării, Răzvan Marin, în minutul 87, din penalty, dar și Alexandru Mitriță, în minutul 90+2.

Lovitură de la 11 metri pentru România, după un fault la Ianis Hagi

Ianis Hagi a căzut în careul rivalilor, după care a cerut acordarea unei lovituri de pedeapsă. După ce arbitrul s-a consultat cu cei din camera VAR, acesta a acordat penalty.

Cel care a transformat lovitura de pedeapsă a fost Răzvan Marin, care a înscris fără prea mari emoții, în minutul 87 al confruntării.

Fiul lui Gică Hagi a reușit să obțină o lovitură de la 11 metri și în meciul cu Slovacia de la EURO 2024.

Ce a spus Mircea Lucescu despre Ianis Hagi înainte de duelul cu Lituania

Înainte de partida cu lituanienii, Mircea Lucescu declarase că Ianis Hagi are un mare „handicap” comparativ cu restul coechipierilor săi, asta din pricina puținelor minute de joc pe care le are fotbalistul.

„(n.r. I-aţi simţit pe anumiţi jucători care au venit la echipa naţională cu o anumită presiune? Mă refer la Ianis Hagi, la Mitriţă) Păi sigur că este. Viaţa lor de zi cu zi (n.r. de fotbalişti)… E o viaţă scurtă, 8-9 ani. În aceşti 8-9 ani trebuie să dea absolut totul şi pentru ei, şi pentru ceilalţi.

Pentru ei ca sportivi şi pentru ceilalţi, generaţiile următoare, ca eficienţă economică, pentru că şi asta e foarte important. E normal să fie (n.r.: presiune).

Cel mai greu, într-adevăr, pentru un jucător este când nu joacă. Sper ca prezenţa la echipa naţională să îi stimuleze, mai ales în raportul pe care îl au cu mine, sunt convins că vor şti să aprecieze prezenţa lor la echipa naţională. Şi eforturile pe care trebuie să le facă. Şi nu numai prezenţa, ci şi eficienţa.

Sigur că el (n.r. Ianis Hagi) are un handicap enorm faţă de ceilalţi, lipsa de minute la nivelul competiţiei, nu la nivelul antrenamentului. Niciun antrenament nu seamănă cu un joc. Important e că e aici, că şi-a dorit să fie aici şi sunt convins că va fi în continuare”, a spus selecționerul Mircea Lucescu, în cadrul conferinţei de presă de dinainte de meciul cu Lituania, din etapa a doua a UEFA Nations League.

Publicat: 09 09. 2024, 23:50
Actualizat: 10 09. 2024, 00:11