Verdictul specialistului despre cea mai controversată fază din Lituania – România. Adrian Porumboiu a avut nevoie de un singur cuvânt

Sursa foto: Marius Tudor

Adrian Porumboiu a dat verdictul cu privire la cea mai controversată fază a meciului Lituania – România din Liga Națiunilor. Un singur cuvânt i-a fost suficient.

În minutul patru, gazdele au beneficiat de o lovitură de la 11 metri pentru un presupus henț, după ce mingea centrată de Justas Lasickas l-a lovit în cot pe Andrei Rațiu. Centralul Nick Walsh a mers inclusiv la monitorul VAR pentru verificarea fazei, dar și-a menținut decizia.

Armandas Kucys a transformat apoi fără emoții, iar tricolorii s-au văzut conduși. Aveau să întoarcă, totuși, soarta partidei, grație reușitelor semnate de Răzvan Marin din penalty (minutul 18), respectiv Denis Drăguș (65). Acesta din urmă a finalizat perfect un contraatac, făcându-l pe Mircea Lucescu să se bucure ca un copil la marginea terenului.

Adrian Porumboiu a avut nevoie de un singur cuvânt pentru a tranșa cea mai controversată fază a meciului Lituania – România

Potrivit lui Adrian Porumboiu, centralul scoțian a luat o decizie greșită în momentul în care a indicat punctul cu var pentru lituanieni. „Niciodată”, a reacționat ferm fostul mare arbitru FIFA, citat de gsp.ro.

În vârstă de 33 de ani, Walsh a avut parte de-a lungul timpului de numeroase episoade controversate. Fanii lui Celtic l-au acuzat de favorizarea rivalei Rangers, chiar dacă a greșit grav și împotriva ei. Criticile au început odată cu derby-ul Old Firm din sezonul 2022-2023, în care a avut o manieră de arbitraj îndreptată împotriva celor de la Celtic.

Mai exact, a refuzat să le acorde un penalty indiscutabil, dar victoria categorică (n.r. 4-0) i-a determinat pe oficialii clubului să treacă mult mai ușor peste acel moment.

Mircea Lucescu, deranjat de arbitraj: „Am plecat cu un handicap”

De altfel, Mircea Lucescu a recunoscut, imediat după fluierul final al partidei, că maniera de arbitraj i-a lăsat un gust amar, cu referire la faza penalty-ului. Tricolorii au avut astfel, potrivit spuselor sale, un handicap important încă din primele minute.

„Un meci dificil, ne așteptam la acest lucru. O echipă care juca ultima șansă, încerca să nu retrogradeze în competiție. Am fost precauți, am plecat cu un handicap. Nu știu dacă a fost un penalty valabil, și arbitrul a ezitat. Am avut ocazii, acum trei zile am jucat la 30 de grade, acum am venit în aceste condiții. Acest lucru afectează randamentul jucătorilor.

Am reușit să câștigăm dueluri la mijlocul terenului și am împiedicat adversarul să își creeze spații de accelerare. Am avut ezitări, greșeli. Poate că presiunea a făcut ca uneori să luăm decizii greșite în ceea ce privește construcția jocului. Jucăm să câștigăm, avem această obligație. Orice victorie ne dă încredere pentru viitor. Eu cred că băieții, dacă vor continua pe acel drum, vor avea încredere imensă”, a declarat Mircea Lucescu, la finalul partidei cu Lituania”, a spus selecționerul.

Publicat: 16 10. 2024, 00:02
Actualizat: 16 10. 2024, 01:38