Ovidiu Burcă a obținut, cu Botoșani, prima victorie ca antrenor în Superligă! Reacția de „milioane” de după fluierul final + Momentul de fair-play față de omologul de la FC Botoșani | VIDEO

Ovidiu Burca se bucura dupa meciul de fotbal dintre Progresul Spartac si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 2, desfasurat pe Clinceni Arena din Clinceni 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dinamo a obținut primul succes din sezonul 2023-2024 al Superligii după 1-0, acasă, cu FC Botoșani, în urma unui autogol din minutul 90+5 al lui Răzvan Ducan. Totodată, a fost și prima victorie a lui Ovidiu Burcă, ca antrenor, pe prima scenă a fotbalului românesc după trei înfrângeri și un egal în primele patru runde. Reporterul ProSport prezent la meci a captat bucuria tehnicianului „câinilor” de după fluierul final și momentul de fair-play față de Marius Croitoru, omologul de la echipa patronată de Valeriu Iftime. În același timp, deși au fost câțiva fotbaliști care au impresionat la acest meci, galeria, atât PCH, cât și SUD Dinamo, au strigat doar numele antrenorului la final.

Ovidiu Burcă, bucurie alături de antrenorii secunzi imediat după fluierul final!

După patru runde care au consemnat trei înfrângeri și un egal în sezonul 2023-2024, Dinamo a obținut primul succes din campionat cu FC Botoșani, devenită „lanternă roșie”, pe „Arcul de Triumf”. Autogolul lui Răzvan Ducan, din minutul 90+5, a adus cele trei puncte în București, după o repriză secundă dominată copios de „câini”.

A fost, de altfel, și primul succes al lui Ovidiu Burcă, ca antrenor, în Superligă. Tehnicianul de 43 de ani a explodat de bucurie după fluierul final și, în toată avalanșa de sentimente, a rămas „fidel” oamenilor care i-au fost aproape: Sorin Colceag și Iulian Mihăescu, antrenorii secunzi.

După cum se poate vedea pe clipul video atașat mai jos, antrenorul echipei s-a dus și s-a îmbrățișat, imediat după fluierul final, cu cei doi.

În același timp, deși toată echipa, jucători și staff, precum și suporterii, au izbucnit de fericire după primele trei puncte din acest sezon, antrenorul „câinilor” nu a uitat de fair-play și a ținut să meargă la colegul de breaslă, Marius Croitoru, „antrenorul” celor de la FC Botoșani, pentru a-l saluta și a-l felicita.

Nu același lucru, din păcate, se poate spune despre antrenorul moldovenilor, ajuns la 21 de meciuri fără victorie în ultimele 22 de partide ca tehnician. „Directorul tehnic” de la FC Botoșani, după ce Ovidiu Burcă l-a salutat, a mers glonț spre vestiar. Ulterior, în zona mixtă, a ignorat cu succes presa și s-a oprit direct la autocar.

Numele antrenorului, singurul scandat de galeria „câinilor”

În această partidă, conform indicilor de specialitate, mai mulți fotbaliști au impresionat. În primul rând, noul cuplu de fundași, Răzvan Patriche – Josue Homawoo, a dat mai multă siguranță defensivei decât cel format din Deniz Giafer și Ricardo Grigore în etapele anterioare.

Totodată, Dennis Politic pare că-și intră și mai mult în formă, după golul marcat cu „U” Cluj. Fotbalistul care aparține de Cremonese a fost, de cele mai multe ori, inițiatorul fazelor periculoase ale bucureștenilor. În același timp, Goncalo Gregorio, atacantul portughez sosit din Liga 3, intrat la pauză pe teren, a pus, constant, presiune pe fundașii adverși, a obținut nenumărate fault-uri și a participat la autogolul lui Ducan.

Totuși, la final de meci, singurul nume scandat și adulat de suporteri a fost cel al lui Ovidiu Burcă. Atât Peluza „Cătălin Hîldan”, cât și Peluza SUD Dinamo, pe lângă celebrele trivialități la adresa Stelei sau cântecele dedicate echipei, i-au strigat numele antrenorului din „Groapă”.

• 4 puncte a acumulat Dinamo, după 5 runde. În acest moment, „câinii” au urcat pe locul 14.

Formația alb-roșie se va deplasa sâmbătă, 19 august, de la 21.45, la Voluntari, pentru partida cu echipa din județul Ilfov, aflată pe locul 3, una din revelațiile acestui început de sezon.

Publicat: 15 08. 2023, 10:52