Poli Iași a învins vicecampioana Republicii Moldova într-un meci amical

Politehnica Iași a deschis ziua partidelor amicale din Republica Moldova cu un meci-test în compania vicecampioanei Republicii Moldova, Sheriff Tiraspol.

Partida s-a disputat în cursul dimineții, la Tiraspol, iar Iașiul s-a impus cu scorul de 1-0 (1-0), prin golul marcat de Umar, în minutul 33.

Poli Iași s-a impus în amicalul cu Sheriff Tiraspol

Clubul din Copou a perfectat, sâmbătă, două meciuri amicale, ambele în Republica Moldova, cu ultimele campioane ale vecinilor de dincolo de Prut.

În primul test, disputat la Tiraspol, Iașiul s-a impus în fața vicecampioanei Sheriff, cu scorul de 1-0 (1-0), urmând ca la revenirea spre casă elevii lui Emil Săndoi să dea piept cu campioana Petrocub Hîncești.

În meciul cu Sheriff, Iașiul s-a impus prin golul marcat de ghanezul Mohammed Umar, un fundaș central în vârstă de 21 de ani pe care Poli îl testează de câteva săptămâni.

Apărătorul a înscris în minutul 33, cu o lovitură de cap din careu, după un corner executat de Luca Mihai. Iașiul a mai punctat o dată și în finalul primei reprize, prin brazilianul Tailson, însă reușita sud-americanului a fost anulată pe motiv de offside.

Antrenorul Emil Săndoi a folosit următoarea formula de echipă în amicalul cu Sheriff Tiraspol: Ailenei (46 Niga), Itu, Florin Ilie, Umar, Atanaskoski, Luca Mihai, Marchioni, Ștefanovici, Teixeira (84 Vlad Ilie), Tailson, Omrani (84 Tănasă).

Al doilea amical al zilei pentru ieșeni, cel cu campioana Petrucub Hîncești, este programat în jurul orei 16.00.

Publicat: 12 10. 2024, 14:13