Popa l-a ajutat pe Gigi Becali! Joyskim Dawa a marcat pentru 2-2 în CFR Cluj – FCSB, după o greşeală de începător a portarului lui Petrescu

Popa l-a ajutat pe Gigi Becali! Joyskim Dawa a marcat pentru 2-2 în CFR Cluj - FCSB, după o greşeală de începător a portarului lui Petrescu

Gigi Becali a fost ajutat de Popa, portarul lui Petrescu, care a greșit ca un începător în CFR Cluj – FCSB, iar Joyskim Dawa a marcat pentru 2-2.

CFR Cluj și FCSB au remizat, 2-2, în cel mai interesant meci al etapei a noua din Superliga, deși gazdele au condus cu 2-0.

Greșeala de începător a lui Popa, care l-a ajutat pe Gigi Becali, după ce Joyskim Dawa a marcat pentru 2-2

CFR Cluj și-a pus singură piedică în meciul de pe teren propriu cu FCSB, cel mai interesant din etapa a noua a Superligii. Gazdele aveau 2-0 în minutul 49, dar două gafe imense în apărarea echipei antrenată lui Dan Petrescu au făcut ca scorul final să fie 2-2.

Cu trei minute înainte de final, când CFR Cluj avea 2-1, Octavian Popescu a trimis un șut-centrare în fața porții gazdelor, Popa a scăpat mingea la 2-3 metri în față, iar Dawa a trimis-o în plasă.

Anterior, în minutul 59, Simao Rocha a fost demon pentru CFR Cluj, după ce la reușitele gazdelor, ambele semnate de Louis Munteanu, dăduse pasa decisivă.

El a vrut să preia mingea la marginea careului mare, dar și-a calculat pașii greșit, Băluță i-a luat fața și a marcat pe sub Popa. În urma acestui rezultat, CFR Cluj a urcat pe locul cinci, cu 14 puncte, în timp ce FCSB este pe 12, cu nouă puncte. Ambele au un meci mai puțin.

FCSB a câștigat doar două puncte în deplasare în actualul sezon al Superligii

Vicecampioana a condus cu 2-0, prin golurile lui Louis Munteanu. Atacantul adus în această vară a deschis scorul în minutul 36 cu o execuție superbă, cu ristul exterior, la colțul lung, deși se afla cu spatele la poartă.

Același jucător a majorat diferența în minutul 49, cu o reluare simplă, de la aproximativ, șase metri. De fiecare dată, pasa decisivă i-a dat Simao Rocha.

Alexandru Băluţă (59) a redus din handicap în minutul 59, jucătorul de la FCSB profitând de o gafă imensă a aceluiași Simao, iar cu trei minute înainte de final Dawa a trimis și el mingea în poarta gazdelor.

CFR venea după trei victorii consecutive în campionat cu 3-0. De partea cealaltă, FCSB nu a câștigat nicio partidă pe teren străin în actualul sezon al Superligii, adunând doar două puncte în trei deplasări.

Pentru FCSB urmează meciul de pe teren propriu cu Petrolul

Dan Petrescu i-a folosit în acest meci pe M. Popa – Mogoş, Bolgado, Boben, Simao Rocha – Fică (75 – Postolachi), Djokovic, Ad. Păun (64 – Artean) – Deac (89 – Korenica), Munteanu (75 – R. Filip), Kamara (89 – Michael).

De partea cealaltă, Elias Charalambous a apelat la serviciile lui Târnovanu – Pantea (46 – Oct. Popescu), M. Popescu, Dawa, Panţîru (86 – Radunovic) – Alhassan (46 – Creţu), Şut – Baeten (46 – D. Popa), Olaru, Miculescu (46 – Băluţă) – Fl. Tănase.

În etapa următoare, FCSB joacă pe teren propriu cu Petrolul, iar CFR Cluj merge la Sibiu, pentru partida cu FC Hermannstadt.

Are o experiență de 30 de ani în presa sportivă. A debutat în ianuarie 1994, în calitate de colaborator la Sportul românesc, dar semnătura îi apăruse, deja, cu jumătate de an înainte. Era un articol despre fotbalistul lui preferat, brazilianul Romario de Souza Faria, în suplimentul „Fotbal ... citește mai mult