Popa l-a ajutat pe Gigi Becali! Joyskim Dawa a marcat pentru 2-2 în CFR Cluj – FCSB, după o greşeală de începător a portarului lui Petrescu

Popa l-a ajutat pe Gigi Becali! Joyskim Dawa a marcat pentru 2-2 în CFR Cluj - FCSB, după o greşeală de începător a portarului lui Petrescu

Gigi Becali a fost ajutat de Popa, portarul lui Petrescu, care a greșit ca un începător în CFR Cluj – FCSB, iar Joyskim Dawa a marcat pentru 2-2.

CFR Cluj și FCSB au remizat, 2-2, în cel mai interesant meci al etapei a noua din Superliga, deși gazdele au condus cu 2-0.

Greșeala de începător a lui Popa, care l-a ajutat pe Gigi Becali, după ce Joyskim Dawa a marcat pentru 2-2

CFR Cluj și-a pus singură piedică în meciul de pe teren propriu cu FCSB, cel mai interesant din etapa a noua a Superligii. Gazdele aveau 2-0 în minutul 49, dar două gafe imense în apărarea echipei antrenată lui Dan Petrescu au făcut ca scorul final să fie 2-2.

Cu trei minute înainte de final, când CFR Cluj avea 2-1, Octavian Popescu a trimis un șut-centrare în fața porții gazdelor, Popa a scăpat mingea la 2-3 metri în față, iar Dawa a trimis-o în plasă.

Anterior, în minutul 59, Simao Rocha a fost demon pentru CFR Cluj, după ce la reușitele gazdelor, ambele semnate de Louis Munteanu, dăduse pasa decisivă.

El a vrut să preia mingea la marginea careului mare, dar și-a calculat pașii greșit, Băluță i-a luat fața și a marcat pe sub Popa. În urma acestui rezultat, CFR Cluj a urcat pe locul cinci, cu 14 puncte, în timp ce FCSB este pe 12, cu nouă puncte. Ambele au un meci mai puțin.

FCSB a câștigat doar două puncte în deplasare în actualul sezon al Superligii

Vicecampioana a condus cu 2-0, prin golurile lui Louis Munteanu. Atacantul adus în această vară a deschis scorul în minutul 36 cu o execuție superbă, cu ristul exterior, la colțul lung, deși se afla cu spatele la poartă.

Același jucător a majorat diferența în minutul 49, cu o reluare simplă, de la aproximativ, șase metri. De fiecare dată, pasa decisivă i-a dat Simao Rocha.

Alexandru Băluţă (59) a redus din handicap în minutul 59, jucătorul de la FCSB profitând de o gafă imensă a aceluiași Simao, iar cu trei minute înainte de final Dawa a trimis și el mingea în poarta gazdelor.

CFR venea după trei victorii consecutive în campionat cu 3-0. De partea cealaltă, FCSB nu a câștigat nicio partidă pe teren străin în actualul sezon al Superligii, adunând doar două puncte în trei deplasări.

Pentru FCSB urmează meciul de pe teren propriu cu Petrolul

Dan Petrescu i-a folosit în acest meci pe M. Popa – Mogoş, Bolgado, Boben, Simao Rocha – Fică (75 – Postolachi), Djokovic, Ad. Păun (64 – Artean) – Deac (89 – Korenica), Munteanu (75 – R. Filip), Kamara (89 – Michael).

De partea cealaltă, Elias Charalambous a apelat la serviciile lui Târnovanu – Pantea (46 – Oct. Popescu), M. Popescu, Dawa, Panţîru (86 – Radunovic) – Alhassan (46 – Creţu), Şut – Baeten (46 – D. Popa), Olaru, Miculescu (46 – Băluţă) – Fl. Tănase.

În etapa următoare, FCSB joacă pe teren propriu cu Petrolul, iar CFR Cluj merge la Sibiu, pentru partida cu FC Hermannstadt.

Publicat: 15 09. 2024, 23:26