CS Hunedoara chiar a sperat la un miracol cu FCSB! Am aflat prima pe care au ratat-o gazdele în super meciul din 16-imile Cupei României | EXCLUSIV

Jucatorii formatiei CS Hunedoara pozeaza inainte de inceperea meciului de fotbal dintre CS Hunedoara - FCSB din saisprezecimile Cupei Romaniei, disputat pe stadionul Michael Klein din Hunedoara, miercuri, 22 septembrie 2021. LUCIAN DANCIU / MEDIAFAX FOTO

CS Hunedoara chiar a sperat la un miracol cu FCSB, mai ales după ce a reușit să împingă meciul în prelungiri. Jucătorii echipei din Liga 3 au avut o primă specială pentru o calificare istorică în optimile Cupei României. Partida s-a încheiat însă cu scorul de 5-3 pentru roș-albaștri.

ProSport a aflat că fotbaliștii au fost motivați din punct de vedere financiar: echipa gazdă a avut o primă de 3.500 de lei, în cazul în care s-ar fi calificat mai departe în a doua competiție internă. Suma este una importantă în condițiile în care vorbim de o formație de Liga 3, dar una mică pentru un fotbalist ca Olimpiu Moruțan, care a câștigat 17.000 de euro pe lună, înainte să plece la Galatasaray.

Jucătorii lui Florin Maxim nu s-au făcut de râs în prima parte, iar apoi au jucat formidabil în repriza secundă, reușind să revină de la 0-3, astfel că scorul a fost 3-3, după 90 de minute.

Jucătorii de la CS Hunedoara, primă mare pentru un miracol cu FCSB

Meciul cu FCSB a fost unul de neuitat pentru jucătorii formației din Hunedoara, care au aflat înaintea partidei încheiată cu scorul de 3-5 că au și o primă pe măsură.

După ce au reușit să marcheze de trei ori în ultima parte a meciului, jucătorii lui Florin Maxim chiar au sperat să încaseze banii promiși de conducerea clubului.

Dacă ar fi trecut de formația lui Edi Iordănescu, jucătorii echipei din Liga 3 ar fi încasat câte 3.500 de lei, din informațiile ProSport. Așa se explică faptul că adversara roș-albaștrilor n-a renunțat la luptă nici la scorul de 0-3 și a reușit să egaleze miraculos, profitând de faptul că vedetele de la FCSB s-au relaxat prematur.

Fotbaliștii celor de la CS Hunedoara au aflat prima imediat după tragerea la sorți și i-au promis antrenorului că vor da totul pentru o victorie de neuitat. N-au fost departe de o surpriză colosală, însă FCSB „s-a trezit” în prelungiri și a câștigat cu scorul de 5-3, după 120 de minute.

Raportat la sumele pe care le câștigă jucătorii din Liga 1, banii par puțini, însă pentru o mare parte dintre jucătorii de la Hunedoara este salariul pe o lună.

Niciun jucător de la Hunedoara nu câștigă 2.000 de euro pe lună. Simon are un salariu de 500 de lei – Bogdan Apostu, manager sportiv CS Hunedoara

Publicat: 22 09. 2021, 23:30
Actualizat: 03 10. 2021, 00:02