Prima reacție a lui Baiano după accidentarea gravă din FCSB – Petrolul Ploieşti 1-1. „Nu trebuia să jucăm fotbal pe un asemenea gazon”. EXCLUSIV

Prima reacție a lui Baiano după accidentarea gravă din FCSB - Petrolul Ploieşti 1-1. „Nu trebuia să jucăm fotbal pe un asemenea gazon”. EXCLUSIV
Vezi galeria foto - 5 poze

Accidentat grav în FCSB – Petrolul Ploieşti 1-1, Baiano a avut o primă reacție, în exclusivitate pentru ProSport.

Mijlocașul defensiv brazilian Baiano a părăsit accidentat terenul în minutul 27 la meciului de pe Stadionul Steaua.

Cum a reacționat Baiano, după accidentarea gravă din FCSB – Petrolul Ploieşti 1-1

FCSB și Petrolul au încheiat la egalitate, 1-1, meciul care a contat pentru etapa a 10-a din Superliga. Gazdele au deschis scorul în minutul 3, prin Băluță, au rămas în inferioritate după o jumătate de oră, în urma eliminării lui Mihai Popescu, și au fost egalate în minutul 90+4.

În minutul 27, Baiano, ajuns la Petrolul în luna iulie a acestui an, a suferit o accidentare groaznică. El a părăsit terenul cu ochii în lacrimi, fiind purtat pe brațe de staff-ul medical.

„Am simțit că s-au întins ligamentele. Sper să nu fie ruptură. Terenul a fost foarte prost, nu era pentru a juca fotbal pe el”, a spus jucătorul la finalul partidei, în eclusivitate pentru ProSport.

FCSB a deschis scorul foarte repede, prin Alexandru Băluţă, în minutul trei, cu un șut la colțul lung. Misiunea campioanei României s-a îngreunat după o jumătate de oră de joc. Mihai Popescu, transferat acum mai puțin de o lună de la Farul Constanța, i-a dat un cot în cap la mijlocul terenului lui Tudorie, umplându-l de sânge. Ca urmare, a primit imediat cartonașul roșu.

Petrolul Ploiești a egalat in extremis, prin Alexandru Tudorie, în minutul 90+4. Portarul gazdelor, Ștefan Târnovanu, a ieșit greșit la o centrare la marginea careului mic, iar jucătorul formației din Ploiești a trimis mingea în plasă, cu capul.

FCSB este la al doilea egal consecutiv în campionat, după 2-2 în deplasare cu CFR Cluj, când a revenit de la 0-2. De partea cealaltă, Petrolul este neînvinsă de opt etape, adunând trei victorii şi cinci egaluri. Campioana, însă, are și o restanță, în deplasare, cu FC Botoșani

Publicat: 22 09. 2024, 00:38