Primarul din Pitești îi face praf pe jucătorii de la FC Argeș, după eșecul cu FCSB: „De liga a cincea”

FC Argeș a pierdut partida cu FCSB din etapa a doua a play-off-ului Ligii 1, scor 3-2, prin golul din minutul 90+4 a lui Andrei Dumiter.

Căpitanul Ionuț Șerban a primit cartonașul roșu, la scorul de 2-1 pentru echipa roș-albastră, iar situația a degenarat.

După ce antrenorul Andrei Prepeliță și-a criticat jucătorii, acum a venit și rândul primarului Cristian Gentea care i-a distrus pe Costinel Tofan, Alexandru Greab și Ionuț Șerban.

Cristian Gentea și-a distrus jucătorii după meciul pierdut cu FCSB

Cristian Gentea și-a făcut praf jucătorii după meciul pierdut cu FCSB în minutul 90+4, scor 3-2. Primii criticați au fost Costinel Tofan și Alexandru Greab. Despre penalty-ul provocat de Tofan, edilul a spus că este unul de liga a cincea.

Însă cel mai „șifonat” a ieșit căpitanul Ionuț Șerban despre care a spus că nu merită banderola de căpitan pe care i-a mai luat-o în urmă cu câteva etape.

„Vă aduceți aminte de meciul cu FCSB, când Șerban ne-a lăsat în 9 oameni în minutul 94, când s-a apucat să înjure arbitrul. Nu așa trebuie să se comporte un căpitan de echipă, nu acesta este exemplul pe care trebuie să-l dea. Data trecută i-am sugerat lui Prepeliță că nu merită Șerban banderola de căpitan. Atunci mi-a dat dreptate, știu că a fost căpitan Meza Colli câteva etape, după care a revenit Șerban. Nu pot să spun cine ar trebui să fie căpitan, îi las pe ei să decidă.

M-a sunat Andrei Prepeliță, a fost foarte supărat, dezamăgit, mi-a spus că n-a dormit toată noaptea. El e chiar mai supărat decât mine pe Șerban, pe Tofan. Penalty-ul acela al lui Tofan e de liga a cincea. Se ducea în lateral, n-aveau nicio șansă. Nu e prima dată când Tofan face astfel de greșeli.

Mie mi se pare că Greab a greșit la toate cele trei goluri. Are o mare problemă cu ieșitul din poartă. La primul n-a ieșit pe centrare, la al doilea e meritul lui că și-a dat seama unde trage Tănase, dar mi se pare că putea să o respingă. La golul trei, să respingi în față acolo, mi se pare sub orice critică. Era ultima fază a meciului și se termina 2-2”, a declarat Cristian Gentea la ProX.

Ce a declarat Andrei Prepeliță după partida cu FCSB

În colimatorul antrenorului au intrat aceiași trei jucători mustrați de patron, Alexandru Greab, Costinel Tofan și Ionuț Șerban.

Despre ieșirea necontrolată a lui Șerban, Prepeliță a spus că nu permite asemenea comportament la echipa pe care o antrenează, dar și că va avea o discuție bărbătească cu mijlocașul. „Tofan a gestionat greșit acea fază. Dar reacția echpei a fost bună după aceea. Cu Șerban vom vedea ce a făcut. Nu e normal să faci asemenea gest care te costă, te lasă în zece oameni. Cum am spus și cu Lato, nu tolerez astfel de lucruri. Vom avea o discuție bărbătească și vor fi și anumite sancțiuni”, a spus Andrei Prepeliță după finalul meciului.

Publicat: 21 03. 2022, 20:16
Actualizat: 21 03. 2022, 21:59