Răsturnare incredibilă în Giulești! Blazek a făcut o gafă în secunda 42, la golul oaspeților, dar în minutul 3 al meciului cu Sepsi a egalat pentru Rapid!

Răsturnare incredibilă în Giulești! Blazek a făcut o gafă în minutul 1, la golul oaspeților, dar în minutul 3 al meciului cu Sepsi a egalat pentru Rapid!

Blazek i-a adus pe fanii alb vișinii de la agonie la extaz în trei minute: după ce a făcut o gafă la golul oaspeților, a egalat pentru Rapid!

Meciul Rapid – Sepsi, din etapa a patra a Superligii, a început în forță, cu două goluri în primele trei minute.

Blazek a egalat în minutul 3 pentru Rapid, la câteva zeci de secunde după ce a gafat la golul oaspeților

Rapid joacă la această oră, pe teren propriu, cu Sepsi, în etapa a patra a Superlgii. Echipa alb-vișinie este în căutarea primului succes, după două remize scoase cu forcepsul și un eșec în fața Petrolului, 0-1, care anterior fusese umilită de Dinamo, 1-4.

Începutul meciului a fost unul interzis cardiacilor sau fanilor celor două echipe. Mingea a fost pusă în joc de Sepsi, iar formația oaspete a creat o acțiune pe partea dreaptă.

Fundașul central Filip Blazek, „inamic public” fără voia lui în Giulești, în condițiile în care este folosit în locul lui Săpunaru, a vrut să trimită mingea cu capul către Aioani.

Pasa a fost una neglijentă, mingea a ajuns la Varga, iar acesta a trimis-o în poartă. Era secunda 42. De parcă nu ar fi greșit cu nimic, fundașul l-a încurajat pe Aioani, când acesta scotea mingea din poartă.

Blazek a egalat pentru Rapid la scurt timp după ce a făcut cadou un gol pentru Sepsi

După câteva zeci de secunde, însă, fundașul slovac și-a răscumpărat greșeala cu vârf și îndesat. Rapid a beneficiat de o lovitură liberă, mingea a ajuns în careul oaspeților, a fost „bâlbâită” de câțiva jucători, după care Blazek a împins-o în plasă de la câțiva centrimetri de linia porții.

Echipa gazdă trece printr-o perioadă dură. În primele două etape, Rapid a obținut, chinuit, tot atâtea puncte. La Arad, UTA a marcat golul de 2-1 în minutul 90. După ce a dat drumul la joc, arbitrul de centru a oprit partida, s-a dus să consulte sistemul VAR, după care a anulat reușita, iar scorul final a fost 1-1.

În runda a doua, în meciul de pe teren propriu cu CFR Cluj, Rapid a egalat la în minutul 90+7, practic, la ultima fază a confruntării, după șutul pe jos al lui Hasani.

Rapid nu-l are pe bancă pe antrenorul principal Neil Lennon

În meciul din etapa a treia, la capătul unei prestații foarte slabă, echipa din Giulești a fost învinsă, la Ploiești, cu 0-1. Asta în condițiile în care, anterior, Petrolul fusese umilită de Dinamo pe Stadionul „Arcul de Triumf” cu 1-4.

În plus, la partida cu Sepsi, Rapid nu se poate baza pe antrenorul principal Neil Lennon. Nord-irlandezul se află acasă, pentru a se ocupa de funeraliile mamei lui, decedată sâmbătă, 4 august.

Publicat: 05 08. 2024, 22:54