Reacția lui Adrian Mutu după victoria chinuită cu Academia Clinceni: „Nimeni nu îți face cadouri!”. Ce a făcut antrenorul când Adrian Bălan a ratat penalty-ul

Adrian Mutu continuă parcursul excelent cu trei victorii din trei meciuri de la venirea la Rapid. Giuleștenii au reușit să câștige cu greu împotriva penultimei clasate Academica Clinceni, scor 1-0 prin reușita lui Romario Moise.

Formația lui Adrian Mutu a suferit în meciul jucat pe Stadionul din „Ștefan cel Mare”. Rapid a ratat un penalty prin Bălan în minutul 4 și a marcat abia în minutul 67, prin Romario Moise.

Reacția lui Adrian Mutu după victoria chinuită cu Academia Clinceni: „Nimeni nu îți face cadouri!”

Cu această victorie, Rapid a ajuns la 29 de puncte și își consolidează locul doi din play-out, loc care duce la barajul pentru Conference League.

La penalty-ul din minutul 4 exectutat de Adrian Bălan, antrenorul giuleștenilor a avut un gest inedit. „Briliatul” s-a întors cu spatele în momentul în care atacantul a executat și a ratat lovitura de la 11 metri.

Adrian Mutu a vorbit despre acest lucru la conferința de presă de după partidă și consideră că poate dacă nu s-ar fi întors în momentul executării loviturii de pedeapsă, Adrian Bălan ar fi marcat.

Tot la conferință, antrenorul giuleștenilor a vorbit despre atitudinea jucătorilor despre care spune că a fost una bună. Acesta a continuat și a discutat despre portarul Horațiu Moldovan, considerând ca ar merita un loc la naționala României.

„Sunt bucuros că băieții au reacționat la ceea ce am spus. Au avut o atitudine foarte bună, chiar dacă au luptat pentru fiecare minge. Da, am avut sincer o presimțire și m-am întors, pentru că m-am și gândit după, poate dacă mă uitam la el, poate marca Adi.

Îmi pare rău pentru Horațiu (n.r. Moldovan, infectat cu Covid) dar este tânar, are un sezon foarte bun, mai are șapte meciuri de jucat și probabil o să vină și convocările pentru meciurile din luna iunie.

Credeți-mă, e greu la fiecare meci. Acum pare ușor. Nimeni nu îți face cadouri, nimic. În viață trebuie să te duci să lupti și să câștigi”, a declarat Adrian Mutu la conferința de presă.

Publicat: 19 03. 2022, 22:57