Reacție de mare fair-play a lui Kopic, după Farul Constanța – Dinamo Bucureşti 1-1. Ce a zis de rivala FCSB

Vezi galeria foto - 5 poze

Antrenorul croat al „câinilor”, Zeljko Kopic, a avut o reacție de mare fair-play, după Farul Constanța – Dinamo Bucureşti 1-1.

Farul Constanța și Dinamo Bucureşti au terminat la egaliate, 1-1, în al doilea meci al etapei a 12-a din Superliga României.

Ce a spus Zeljko Kopic despre FCSB, după Farul Constanța – Dinamo Bucureşti 1-1

Cătălin Cîrjan a înscris pentru Dinamo în minutul 4, iar gazdele au reuşit egalarea în minutul 71, când a marcat Grigoryan. În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Zeljko Kopic rămâne fără victorie pe teren străin în acest sezon, ajungând la cinci remize.

„Am venit să jucăm fotbal și să câștigăm punctele. În prima repriză am fost buni, am avut 1-0, am avut ocazie cu Cîrjan și alte șanse. A existat dorința de a marca.

În repriza a doua adversarul a păstrat același nivel, noi nu am fost la același nivel și cred că rezultatul este corect. Adversarii au căutat să marcheze, dar nu mă propunț asupra arbitrajului.

Va fi un meci mare. Acum chiar că e derby. Avem șanse. Respect ce face FCSB, reprezintă fotbalul românesc în Europa, are calitate. Pregătim meciul în modul cel mai serios și vom căuta să câștigăm toate punctele”, a transmis tehnicianul croat, la finalul partidei de la Ovidiu, la Digi Sport.

În această ediție de campionat, Dinamo a obținut alte patru rezultate de egalitate în deplasare: 1-1 Sepsi, Rapid și Oțelul Galați și 2-2 cu Poli Iași.

Pentru echipa antrenată de Zeljko Kopic urmează marele meci cu FCSB. Partida are loc pe 20 octombrie, de la ora 21:00, pe Arena Națională.

În acest moment, campioana României se află pe locul 10 în clasament, dar are două meciuri mai puțin comparativ cu Dinamo: cel din runda a 12-a, pe teren propriu, cu Gloria Buzău, și restanța din deplasare cu FC Botoșani. Până la ora derby-ului bucureștean, echipa lui Gigi Becali nu va mai juca în Europa League.

Publicat: 04 10. 2024, 23:54
Actualizat: 05 10. 2024, 00:11