Scandal în Dinamo Bucureşti – FC Botoşani, după ce arbitrul a dictat penalty pentru oaspeți la faultul lui Golubovic! VAR a păstrat decizia

Scandal în Dinamo Bucureşti - FC Botoşani, după ce arbitrul a dictat penalty pentru oaspeți la faultul lui Golubovic! VAR a păstrat decizia
Vezi galeria foto - 5 poze

Arbitrul de centru a dictat penalty pentru oaspeți în Dinamo Bucureşti – FC Botoşani, iar VAR a menținut decizia, în ciuda protestelor „câinilor”.

Echipa Dinamo a condus FC Botoșani cu 2-0 în meciul de pe Stadionul „Arcul de Triumf”, care contează pentru etapa a 11-a din Superliga, dar s-a văzut egalată.

VAR a menținut decizia arbitrului de centru, care a dat penalty pentru oaspeți în Dinamo Bucureşti – FC Botoşani

FC Botoșani a reușit o mică remontada în meciul din deplasare cu Dinamo, al doilea din cadrul etapei a 11-a din Superliga. „Câinii” aveau 2-0 în minutul 72, dar în următoarele 10 minute oaspeții au dat două lovituri de baros.

Într-o primă fază, Fulop a redus din diferență, la capătul unui contraatac plecat din propria jumătate de teren. Iar în minutul 82, Golubovic a avut o intervenție hazardată, ieșind să boxeze mingea, dar a lovit un jucător advers.

Arbitrul a dat penalty, dar imediat a fost înconjurat de jucătorii echipei gazdă, care au început să protesteze. Fotbaliștii pregătiți de Zeljko Kopic s-au calmat abia după ce a venit confirmarea din camera VAR că decizia este corectă.

Florescu a trasformat fără niciun fel de probleme, iar scorul a devenit 2-2. Cum până la finalul partide nu s-a mai marcat niciun gol, Dinamo a pierdut primele puncte acasă în acest sezon.

Până la ora acestui meci, Dinamo a câștigat toate partidele jucate pe teren propriu în actuala ediție de campionat. A învins în etapele a doua și a patra cu același scor, 4-1, pe Petrolul și nou-promovata Gloria Buzău.

A urmat confruntarea cu Universitatea Craiova, câștigată cu 2-1 de echipa pregătită de Zeljko Kopic. În acea partidă, „câinii” au jucat mult timp în inferioritate. Sivis a fost eliminat eliminat în minutul 58, iar Homawoo a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 82.

În fine, în etapa a noua, Dinamo a învins greu, cu 1-0, altă nou-promovată, Unirea Slobozia, antrenată de fostul atacant al „câinilor”, Adrian Mihalcea.

Publicat: 27 09. 2024, 23:24