Stoican „a luat foc” în conferința de presă și l-a făcut praf pe consilierul local care i-a cerut demisia. „Vezi-ți de treaba ta, de groapa ta din oraș, de mieii tăi! Vino și cumpără bilet, repară terenul, fă stadion și după aceea vorbești! El vine la meci și mănâncă pizza”

Stoican
  • Publicat:
  • Actualizat:

Antrenorul Politehnicii Iași, Flavius Stoican, a răbufnit la adresa consilierilor locali care i-au cerut demisia, astăzi, la conferința de presă în care a prefațat meciul de duminică, cu FC Botoșani.

„Îl sfătuiesc pe cel care mi-a cerut demisia să-și vadă de treaba lui, de ceea ce are de făcut în Consiliul Local! Mi se pare penibil ca într-o ședință de CL să sară la fotbal doar ca să-și facă imagine. Mi se pare penibil! Cel care mi-a cerut demisia am auzit că vine la meci și mănâncă pizza. Nici nu se uită la meci! Stă cu o cască în urechi și mănâncă pizza în timpul partidei. Să vină să plătească biletul la meci, să dea 10 lei și apoi să aibă o opinie. Să nu se trezească vorbind în ședință, ca să-și facă reclamă. Am fost la biserică și mi-am spus că trebuie să fiu mai calm. Dar când văd o astfel de situație… să te legi de fotbal, mi se pare penibil. Te iei de Stoican și de jucători, tu care nu ai adus un leu la club, doar ca să-ți faci reclamă, mi se pare de o penibilitate cruntă. Avem nevoie de 25 de aspersoare, de furtun, de cuple și de alte materiale. Dacă e atât de iubitor, să vină până săptămâna viitoare să le aducă. Și atunci le spun la jucători, pe care el i-a denigrat, ca la fiecare gol să le treacă prenumele pe tricou. Nu numele. Că nu vreau să le fac campanie. E strigător la cer! Am fost diplomat când m-a sunat de la ProSport. Dar după am citit declarațiile lui… Auzi la el, să vin să dau explicații în CL. Că folosesc jucători din lumea a treia. Acel om vine la club și mănâncă pizza. Nici nu se uită la meci măcar”, a declarat Flavius Stoican, care crede că ambii consilieri locali, Mihai Gavril și Florentin Ciobotaru, încearcă să distragă atenția de la problemele orașului.

Echipa de fotbal Politehnica Iași a ajuns subiect de discuție în plenul Consiliului Local miercuri, când, în loc să se dezbată bugetul orașului – motivul pentru care se strânseseră în ședință -, consilierii PSD s-au apucat să ceară demisia antrenorului Stoican și să evalueze tactica folosită în ultima etapă de campionat.

„Faceți ceva acolo pentru oraș, că de asta v-au pus oamenii acolo. Udați terenul, faceți stadion. Și după aceea vorbiți! Faceți toate terenurile din Iași! Mie mi-ar fi rușine să vorbesc. Ei vor să distragă atenția de la probemele care sunt în Iași. Și distrag atenția vorbind despre fotbal. Oameni ca ei o să pună bețe în roate ca să nu se mai facă stadionul nou. Genul ăsta de oameni. Oferă condiții, tu consilierule, și după aceea cere! Pentru că nu faci nimic pentru fotbal. Dacă nu aduce materialele pe care le-am cerut până săptămâna viitoare, să tacă! Vezi-ți de oile tale, de groapa ta, de mieii tăi, pentru că tot vine Paștele. Zici că suntem pe timpul lui Ceaușescu. Doamne, unde am ajuns! Nu mai distrageți atenția de la problemele orașului!”, și-a continuat tirada antrenorul lui Poli.

Convins, probabil, că s-a terminat absolut tot ceea ce era de făcut și de pus la punct în oraș, unul dintre consilieri a invocat lipsa performanței la clubul de fotbal din Copou, iar cel vizat a fost antrenorul Flavius Stoican, căruia i-a cerut vehement demisia. „Cer public demisia domnului Flavius Stoican”, a reacționat consilierul PSD Mihai Gavril, după ce colegul său, Florentin Ciobotaru, a solicitat ca antrenorul din Copou să vină să dea niște explicații în plenul Consiliului Local pentru rezultatele proaste ale echipei. „Încotro, Politehnica Iași? Cred că ar trebui să ne punem această întrebare. Asistăm de cel puțin două luni de zile la o rușine fotbalistică în Copou. Cred că aveți mijloace legale, domnule primar, să-l aduceți pe antrenorul echipei fanion a Iașiului în plenul Consiliului Local să ne explice ce strategie aplică dacă noi reușim performanța ca în ultimul meci, cel de pe teren propriu, să smulgem un rezultat de egalitate cu ultima clasată acasă. Am auzit că vreți să faceți un lucru deosebit, să modernizați stadionul din Copou, dar lipsește obiectul muncii. Nu este în regulă. Am impresia că ceva se întâmplă acolo. Am văzut în decursul anilor, la Iași, antrenori adevărați, care au reușit să scrie istorie. Ar trebui ca acest domn Stoican să vină să ne prezinte ce are de gând. Dincolo de spectacolul pe care vreau să-l văd în teren, observ tot timpul pe marginea terenului un domn care a venit să ne predea lecții de actorie. Nu e în regulă. Și domnul Adrian Ambrosie ar trebui să vină să ne mai explice. Nu este în regulă ca un oraș de talia Iașiului să nu aibă o echipă care să performeze. Este jenant! Și eu iubesc fotbalul și aș vrea să merg cu plăcere pe stadion. Experimentăm cu fotbaliști din lumea a treia, a patra, a cincea, dar oare noi nu avem o pepinieră aici să facem performanță?”, a cuvântat consilierul PSD Florentin Ciobotaru în timpul ședinței în care se dezbătea, de fapt, bugetul pe 2019 al orașului Iași.

Ieri, după ce i s-a cerut demisia în ședința Consiliului Local, antrenorul Flavius Stoican n-a părut impresionat și a sugerat ca politicienii să-și vadă întâi de treaba lor și de fișa postului ca aleși ai Iașiului. „Oamenii au opinii. Așa gândesc, așa spun. Doamne-ajută să facă ei lucruri bune pentru Iași. Dacă cel care mi-a cerut mie demisia a făcut totul pentru Iași, jos pălăria în fața lui! Dar dacă nu, să încerce să facă totul pentru acest oraș. Iar eu mă angajez, la fel, că voi face totul pentru a-l mulțumi pe el când vine la stadion”, a declarat Flavius Stoican pentru ProSport.

 

Are o experiență de peste 20 de ani în presa sportivă, în care activează din anul 1999. Este corespondent ProSport la Iași din anul 2004, iar în decursul anilor a mai colaborat cu Agenția de Știri NewsIn, ziarele Libertatea și România Liberă și Radio Sport Total FM. Pe plan local, ... citește mai mult
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Medicii Papei Francisc s-au gândit să întrerupă tratamentul pentru a-i permite să moară în pace
Medicii Papei Francisc s-au gândit să întrerupă tratamentul pentru a-i permite să moară în pace
Meteorologii Accuweather anunță o lună aprilie cum n-a mai fost, în București. Cum va fi vremea de Paște
Meteorologii Accuweather anunță o lună aprilie cum n-a mai fost, în București. Cum va fi vremea de Paște
Ce se întâmplă cu David Pușcaș după declarațiile Luminiței Anghel? Mărturisirea sfâșietoare făcută de fiul adoptiv al artistei: „Sunt devastat. Nu am știut că...”
Ce se întâmplă cu David Pușcaș după declarațiile Luminiței Anghel? Mărturisirea sfâșietoare făcută de fiul adoptiv al artistei: „Sunt devastat.…
Cum l-au numit turcii pe George Pușcaș după 7 luni petrecute la Bodrum
Cum l-au numit turcii pe George Pușcaș după 7 luni petrecute la Bodrum
Surpriză uriaşă! Billel Omrani joacă la altă echipă din România, după ce a plecat de la Poli Iaşi
Surpriză uriaşă! Billel Omrani joacă la altă echipă din România, după ce a plecat de la Poli Iaşi
BREAKING | 6 milioane de euro dintr-un foc. Şucu a făcut o mega-investiţie la Rapid:
BREAKING | 6 milioane de euro dintr-un foc. Şucu a făcut o mega-investiţie la Rapid: "De când am venit, am…
Soția lui Daniel Pancu, imagini incendiare! Andra Teodorescu s-a pozat la fel ca-n tinerețe, când făcea furori în revistele pentru adulți
Soția lui Daniel Pancu, imagini incendiare! Andra Teodorescu s-a pozat la fel ca-n tinerețe, când făcea furori în revistele pentru…
Vestea dată de Smiley și Gina Pistol! E bucurie mare în familia lor
Vestea dată de Smiley și Gina Pistol! E bucurie mare în familia lor
BANCUL ZILEI. Un tip din Vaslui către iubita lui: – Am ceva super pentru diseară!
BANCUL ZILEI. Un tip din Vaslui către iubita lui: – Am ceva super pentru diseară!
Satul în care de doi ani nu s-a mai născut nicun copil.
Satul în care de doi ani nu s-a mai născut nicun copil. "Suntem noi, ăștia de 75 de ani"
ALIMENTUL pe care toată lumea trebuie să-l mănânce ZILNIC
ALIMENTUL pe care toată lumea trebuie să-l mănânce ZILNIC
Mi-au maltratat copiii, mi-au luat totul! Fostul coleg milionar al lui Gică Hagi trăieşte o dramă! Ce meserie a ajuns să aibă după ce a rămas fără întreaga avere
Mi-au maltratat copiii, mi-au luat totul! Fostul coleg milionar al lui Gică Hagi trăieşte o dramă! Ce meserie a ajuns…
N-a scăpat nici Pescobar! Ce i-a spus Piedone, după ce a mers în locațiile lui
N-a scăpat nici Pescobar! Ce i-a spus Piedone, după ce a mers în locațiile lui
Călin Georgescu, demascat. Cutremur fără precedent în România. Au venit datele oficiale
Călin Georgescu, demascat. Cutremur fără precedent în România. Au venit datele oficiale
„Chipul ei” Semnul divin pe care Igor Cuciuc l-a primit de la fiica sa moartă, chiar când se afla în avion! Nu i-a venit să creadă ce vede când s-a uitat pe geam
„Chipul ei” Semnul divin pe care Igor Cuciuc l-a primit de la fiica sa moartă, chiar când se afla în…
Antonia, anunț trist după 13 ani de relație cu Alex Velea: 'Nu mai pot'
Antonia, anunț trist după 13 ani de relație cu Alex Velea: 'Nu mai pot'
Gadget-ul momentului! Cele mai bune căști de gaming true wireless pentru PS5, PC și mobile
Gadget-ul momentului! Cele mai bune căști de gaming true wireless pentru PS5, PC și mobile
Harta oficială a drumurilor pe care se vor monta 400 de radare fixe. Anunțul făcut de CNAIR
Harta oficială a drumurilor pe care se vor monta 400 de radare fixe. Anunțul făcut de CNAIR
Moment istoric la Chefi la cuțite, în această seară: toți cei patru Chefi oferă cuțitele de aur după o jurizare
Moment istoric la Chefi la cuțite, în această seară: toți cei patru Chefi oferă cuțitele de aur după o jurizare
×